Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo za tři roky deportovalo přes 90 nebezpečných islamistů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Od teroristického útoku na účastníky vánočního trhu v Berlíně před třemi lety deportovalo Německo přes 90 islamistů, kteří by podle úřadů mohli být potenciálně nebezpeční. U dalších 225 takových lidí spolková republika možnost vyhoštění nebo jiných opatření prověřuje. S odvoláním na odpověď vlády na dotaz parlamentní frakce svobodných demokratů (FDP) o tom informoval magazín Spiegel.

V přístupu k potenciálně nebezpečným islamistům existují mezi jednotlivými spolkovými zeměmi velké rozdíly. Zatímco nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko v uplynulých třech letech deportovala 29 islamistů, jihoněmecké Bádensko-Württembersko 16 a Berlín deset, Porýní-Falc a Sársko žádného.

Celkem na konci září německé úřady registrovaly kolem 690 islamistů, kteří by podle nich mohli spáchat závažný trestný čin nebo i teroristický útok. Ještě v červenci loňského roku jich bylo téměř 774. Ve spolkové republice se jich tehdy nacházelo 450, z nichž 170 si odpykávalo vězeňský trest.

Při útoku kamionem na účastníky berlínského vánočního trhu z 19. prosince 2016 zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Čin, který spáchal radikální islamista, si také vyžádal desítky zraněných.

Témata:  Německo islám

Související

Aktuálně se děje

16. září 2024 11:28

12. září 2024 20:53

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy