Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo čeká až pět měsíců přísných opatření, připravuje se na masové očkování

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: g7germany.de

Němci by se měli připravit na čtyři až pět měsíců přísných opatření proti šíření koronaviru a neměli by očekávat rozvolnění nynějších pravidel. V rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag to řekl ministr hospodářství Peter Altmaier. Německo plánuje v prosinci zřídit stovky center po celé zemi, aby se připravilo na hromadné očkování proti koronaviru, napsal nedělník Welt am Sonntag. Země za uplynulých 24 hodin ohlásila 16.947 nových případů nákazy koronavirem. Počet mrtvých s nemocí covid-19 se zvýšil o 107. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet infikovaných byl nižší než předchozí den, kdy institut informoval o 22.461 nakažených. Počet zaznamenaných případů je v neděli obvykle nižší, částečně proto, že během víkendu se méně testuje. Minulou neděli bylo ohlášeno 16.017 nově nakažených.

Německo si podle Altmaiera nemůže dovolit soustavné zavírání a otevírání ekonomiky. Země by se podle něj měla vyvarovat rychlého uvolňování opatření. "Všechny země, které opatření zrušily příliš brzy, zaplatily vysokou cenu v podobě ztrát lidských životů," konstatoval německý ministr hospodářství.

Nedělník Welt am Sonntag, který se ve své zprávě odvolává na ministerstva zdravotnictví 16 spolkových zemí, napsal, že klíčovou roli budou během masového očkování hrát výstaviště. Jednání s logistickými firmami ohledně distribuce vakcíny teprve začínají.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dříve uvedl, že si Berlín pokouší zajistit 100 milionů dávek vakcíny, kterou vyvíjí německá společnost BioNTech s americkým partnerem Pfizer. Vakcína podle nich bude k dispozici patrně v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kancléřka Angela Merkelová v sobotu uvedla, že jako první budou očkováni pracovníci ve zdravotnictví a ti, kteří si vyžadují péči, včetně osazenstva domovů pro seniory. Varovala, že přečkat zimní měsíce bude náročné.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie přítomnost koronaviru potvrdila u 790.503 lidí, 12.485 lidí po nákaze zemřelo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu v sobotu večer činilo 1,05 oproti 0,99 předchozí den. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 105 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Merkelová má v pondělí jednat s ministerskými předsedy jednotlivých spolkových zemí o stávajících opatřeních proti šíření koronaviru. Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavedlo rozsáhlou karanténní uzávěru. Zavřené jsou hospody, bary, restaurace, divadla či kina; otevřené zůstaly školy a obchody. Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach očekává, že stávající opatření budou prodloužena.

Témata:  Německo očkování Angela Merkelová

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy