Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Některé firmy raději propouští, než by využily kurzarbeit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost sedm procent českých firem. Vysvětlují to tím, že tato pomoc není dostatečná a je výhodnější se se zaměstnanci nyní rozloučit a poté je zase nabrat. Vyplývá to z online průzkumu ČSOB mezi stovkou tuzemských manažerů. Průzkum se uskutečnil ve čtvrtek.

Dalších třicet procent podniků odpovědělo, že pomoc státu v podobě kurzarbeitu využije už pro mzdy za měsíc březen. Takřka polovina firem o zapojení uvažuje v nejbližších měsících. Zbylých 14 procent kurzarbeit nepotřebuje a ani si nemyslí, že potřebovat bude.

České podniky podle průzkumu přicházejí o stále více tržeb. Šest z deseti firem uvádí, že se jim za poslední týden zrychlil výpadek tržeb na domácím trhu a 40 procent postihlo totéž u příjmů ze zahraničí. Na druhou stranu pouze pěti procentům firem došla hotovost.

Bankovní odborníci radí firmám v případě potíží vedle státní pomoci nebo schváleného odkladu splátek zkusit domluvit se na odkladu záloh s distributory energií, zadržet zisk nebo se zamyslet nad přizpůsobením podnikání, třeba využitím online řešení nebo nových odbytišť.

Vláda v týdnu schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března do konce dubna. Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do 39.000 korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29.000 korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy.

Témata:  firmy kurzarbeit Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy