Některé cestovní kanceláře obcházejí takzvaný Lex Voucher, který jim umožňuje místo vrácení zaplacené ceny zájezdu vydat poukaz. Zákon už sám o sobě výrazně zasahuje do původní smlouvy, jakákoliv další omezení spotřebitelů proto nemají ospravedlnění. S řešením systematických pochybení cestovních kanceláří může pomoci chystaný zákon o hromadném řízení.
Pokud dojde k odstoupení od smlouvy o zájezdu z důvodu mimořádných okolností v souvislosti s onemocněním covid-19, lze podle Lex Voucher vystavit zákazníkovi poukaz. Už samotný povinný poukaz je problematický, protože podle názoru Evropské komise založeného na směrnici o souborných cestovních službách musí být při odstoupení od smlouvy vždy zachováno právo na vrácení peněz. „Vystavení poukazu má být dobrovolné, proto vždy doporučujeme domluvu s respektem ke vzájemně složité situaci,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Český zákonodárce tedy vyšel cestovním kancelářím vstříc, a to navzdory právu Evropské unie. Přesto se najdou poskytovatelé zájezdů, kteří ve svůj prospěch porušují i Lex Voucher. „Setkali jsme se s vystavováním poukazů na kratší dobu než do konce srpna 2021, jak stanoví zákon, nebo s nucením spotřebitelů k doplacení ceny zájezdu, i když lze voucher vystavit pouze na zálohu,“ vypočítává Eduarda Hekšová.
Nejzávažnějším prohřeškem je ale nevrácení peněz, i když to nařizuje přímo Lex Voucher. Jedná o případy takzvaných chráněných osob, kterými jsou například spotřebitelé starší 65 let nebo rodiče na mateřské či rodičovské dovolené. Pokud takový spotřebitel odmítne poukaz, musí mu pořadatel zájezdu vrátit do 14 dnů všechny peníze.
Jen za pět měsíců účinnosti Lex Voucher zaznamenali poradci spotřebitelské poradny dTestu přes 500 stížností na postup cestovních kanceláří. Pokud se spotřebitel nedohodne s cestovní kanceláří, může se obrátit na službu VašeStížnosti.cz nebo na oddělení mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci, a pokud neuspěje ani zde, zbývá mu možnost soudního sporu nebo se smířit s praktikou neférové cestovní kanceláře.
Vzhledem k délce a náročnosti soudních sporů a nejistému výsledku, kdy hrozí, že v případě neúspěchu ponese spotřebitel náklady soudního řízení, se většina lidí této možnosti vzdá. A to i přesto, že u zájezdů jde jednotlivcům o tisíce až desetitisíce korun.
Situaci by zlepšilo přijetí zákona o hromadném řízení, který umožní sdružovat obdobně poškozené spotřebitele a podat s pomocí spotřebitelské organizace hromadnou žalobu. Současný český právní řád takový postup neumožňuje. „Jsme přesvědčeni, že přijetí zákona situaci narovná a umožní spotřebitelům se lépe a účinněji bránit proti neférovým praktikám nejenom nepoctivých cestovních kanceláří, ale i dalších subjektů, ať už jde o podvodné e-shopy, energošmejdy, online seznamky, telefonní operátory či finanční instituce,“ říká Eduarda Hekšová.
Počátkem roku projednala příslušný zákon vláda a poslanci by se jím měli zabývat v průběhu září. „Usilujeme o to, aby byla posílena práva českých spotřebitelů a podpořena férová hospodářská soutěž. V polovině srpna jsme proto spustili kampaň Za hromadné žaloby, braňme se společně, v rámci které vyzýváme veřejnost, aby nás v tažení za přijetí zákona podpořila. Od počátku akce vyjádřilo vůli po legislativní změně téměř 9000 osob. Všem děkujeme a věříme, že zákonodárci vezmou tento fakt na zřetel,“ dodává Eduarda Hekšová.
Témata: cestovní kanceláře, dTest, Cestování
Související
20. května 2024 16:14
5. října 2022 10:22
13. září 2021 11:01
14. srpna 2021 10:03
11. ledna 2021 10:18
11. listopadu 2020 11:03