Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slavia pojišťovna klientům Firo-tour zatím vyplatila přes 100 milionů korun

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Slavia pojišťovna obdržela od klientů cestovní kanceláře Firo-tour, která na trhu podnikala tři desetiletí a nyní jako kancelář přestala fungovat, více než 6000 žádostí o pojistné plnění v objemu přes 200 milionů korun. Zatím vyplatila více než 100 milionů korun a očekává, že další výplaty plnění bude v následujících dnech posílat také klientům, kteří od kanceláře měli vouchery s platností do konce tohoto roku. Pojišťovna to dnes sdělila ČTK.

Od vyřizování úpadků jiných cestovních kanceláří se řešení problémů CK Firo-tour liší, protože tato cestovní kancelář doposud úpadek stále nevyhlásila. Rozhodnutí o tom, že klientům začne jejich problémy vyřizovat, padlo proto v samotné pojišťovně. Aktuální vyjádření Firo-tour se ČTK nepodařilo získat.

"Už na jaře jsme zahájili vlastní šetření této kanceláře, které skončilo s konstatováním, že jde o úpadek,“ uvedl dnes generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. Díky tomu mohla podle něho pojišťovna k pohledávkám klientů vůči CK začít přistupovat jako k pojistné události, po které následuje výplata peněz.

Netradiční situaci způsobilo podle něj také to, že Firo-tour vyřešení svých problémů posunovala v souvislosti s 'covidovým' mimořádným moratoriem na splácení dluhů. "Rychlé řešení podobných úpadků předpokládá stoprocentní informování svých klientů. A to v tomto případě chybělo. Účetní data této CK navíc nebyla už více než dva roky auditována," dodal Waisser.

Jak připomněl, jde o smluvní vztah mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou, nikoliv mezi pojišťovnou a jednotlivými klienty CK. Pojišťovna tedy podle něj vyřizuje pojistnou událost cestovní kanceláře, i když její peníze nakonec putují k jejím klientům. Podle mluvčí Slavie pojišťovny Martiny Lambert může pojišťovna nároky vyplatit vždy až po potvrzení nároků klientů ze strany samotné CK Firo-tour. S tím souvisí i to, že u některých výplat nebylo možné dodržet tříměsíční lhůtu pro odeslání peněz.

Do problémů se Firo-tour dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent. Městský soud v Praze na konci srpna vyhověl její žádosti a vyhlásil pro CK mimořádné tříměsíční moratorium. CK poté v listopadu požádala o jeho prodloužení, které platilo do 28. února.

Firo-Tour, která patřila mezi pět největších CK v ČR, od letošního ledna nepatří mezi cestovní kanceláře. Nepodařilo se jí získat pojištění proti úpadku, a tak funguje jako cestovní agentura, tedy pouze přeprodává zájezdy jiných společností.

Témata:  cestovní kanceláře Peníze

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Nástrahy cestovního pojištění. Na co si dát pozor

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cestovní pojištění ještě neřešili. Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění si ovšem dovolí riskovat málokdo. Úraz se totiž může stát i na odpočinkové dovolené, kdy se člověk pohybuje pouze mezi hotelem a pláží. Mnohem větší rizika pak jsou u dovolených plných sportovních aktivit. Zpravidla je však lepší utratit pár korun v porovnání s riskem několika desítek, případně i stovek tisíc. Co by tak měli mít spotřebitelé na paměti při sjednávání cestovního pojištění?