Slavia pojišťovna klientům Firo-tour zatím vyplatila přes 100 milionů korun

Slavia pojišťovna obdržela od klientů cestovní kanceláře Firo-tour, která na trhu podnikala tři desetiletí a nyní jako kancelář přestala fungovat, více než 6000 žádostí o pojistné plnění v objemu přes 200 milionů korun. Zatím vyplatila více než 100 milionů korun a očekává, že další výplaty plnění bude v následujících dnech posílat také klientům, kteří od kanceláře měli vouchery s platností do konce tohoto roku. Pojišťovna to dnes sdělila ČTK.

CZK

Od vyřizování úpadků jiných cestovních kanceláří se řešení problémů CK Firo-tour liší, protože tato cestovní kancelář doposud úpadek stále nevyhlásila. Rozhodnutí o tom, že klientům začne jejich problémy vyřizovat, padlo proto v samotné pojišťovně. Aktuální vyjádření Firo-tour se ČTK nepodařilo získat.

"Už na jaře jsme zahájili vlastní šetření této kanceláře, které skončilo s konstatováním, že jde o úpadek,“ uvedl dnes generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. Díky tomu mohla podle něho pojišťovna k pohledávkám klientů vůči CK začít přistupovat jako k pojistné události, po které následuje výplata peněz.

Netradiční situaci způsobilo podle něj také to, že Firo-tour vyřešení svých problémů posunovala v souvislosti s 'covidovým' mimořádným moratoriem na splácení dluhů. "Rychlé řešení podobných úpadků předpokládá stoprocentní informování svých klientů. A to v tomto případě chybělo. Účetní data této CK navíc nebyla už více než dva roky auditována," dodal Waisser.

Jak připomněl, jde o smluvní vztah mezi cestovní kanceláří a pojišťovnou, nikoliv mezi pojišťovnou a jednotlivými klienty CK. Pojišťovna tedy podle něj vyřizuje pojistnou událost cestovní kanceláře, i když její peníze nakonec putují k jejím klientům. Podle mluvčí Slavie pojišťovny Martiny Lambert může pojišťovna nároky vyplatit vždy až po potvrzení nároků klientů ze strany samotné CK Firo-tour. S tím souvisí i to, že u některých výplat nebylo možné dodržet tříměsíční lhůtu pro odeslání peněz.

Do problémů se Firo-tour dostala kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Prodeje zájezdů jí klesly meziročně o 90 procent. Městský soud v Praze na konci srpna vyhověl její žádosti a vyhlásil pro CK mimořádné tříměsíční moratorium. CK poté v listopadu požádala o jeho prodloužení, které platilo do 28. února.

Firo-Tour, která patřila mezi pět největších CK v ČR, od letošního ledna nepatří mezi cestovní kanceláře. Nepodařilo se jí získat pojištění proti úpadku, a tak funguje jako cestovní agentura, tedy pouze přeprodává zájezdy jiných společností.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky