Koronavirus: V Česku je přes 3 500 nakažených, 39 lidí zemřelo

V Česku zemřelo s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, celkem 39 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webu. Oproti ranním údajům stoupl počet obětí o sedm. Roste ale také počet uzdravených, k 18:00 jich bylo 61, oproti úterku o 16 více. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se k 17:30 zvýšil během dneška zatím o dvě stovky na 3508. V úterý byl denní nárůst 307 případů, druhý nejvyšší, zároveň ale bylo testováno zatím nejvíce lidí - 6206.

Koronavirus Covid-19
reklama

COVID-19: Přehled aktuální situace v ČR zde.

Během dneška zemřel například druhý senior z litomeřického domova důchodců, kde je 52 nakažených, mezi dalšími oběťmi byli senioři z Prahy nebo Moravskoslezského kraje.

Nejvíc nakažených je v hlavním městě, kde evidují přes 900 potvrzených případů, následuje Středočeský kraj s téměř 450 nakaženými a Moravskoslezský a Olomoucký kraj s více než 300 případy. Nejméně nakažených, zhruba po stovce, mají Královéhradecký a Jihočeský kraj.

Podle úterních údajů bylo v nemocnicích hospitalizováno 312 pacientů, z nichž u 70 mělo onemocnění těžký průběh. Jeden pacient potřebuje přístroj ECMO, který okysličuje krev. České nemocnice jich mají k dispozici 72. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče.

Podíl pozitivních pacientů na celkovém počtu testů je 6,1 procenta a mírně se snížil, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Počet pacientů podle Vojtěcha bude dál růst. "Žádný stát není schopný epidemii zastavit ze dne na den. Rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem," řekl. Nemocniční kapacity jsou podle něj schopné situaci zvládat.

"Na rozdíl od jiných států, které mají primárně zasaženou seniorní populaci, to tak v ČR není," řekl ministr. Podíl seniorů mezi nakaženými se podle něj nezvyšuje. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška jde o zhruba 22 procent diagnostikovaných.

Celkem bylo dosud provedeno 55.017 testů včetně opakovaných u stejného člověka.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky