Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson: Konzervativci získali silnou podporu pro brexit

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook

Britský premiér Boris Johnson dnes prohlásil, že jeho konzervativní vláda patrně ve volbách získala silnou podporu, aby zajistila brexit. Skotská první ministryně a předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová se mezitím nechala slyšet, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti na Spojeném království, což zdůvodnila velkým úspěchem své strany ve Skotsku. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle odhadů výsledků britských parlamentních voleb konzervativci získali jasnou většinu v podobě 368 z celkových 650 mandátů, zatímco opoziční labouristé jich získali 191, SNP ve Skotsku získala 55 z 59 křesel. Konečné výsledky by měly být známy dnes ráno, podle průběžných výsledků ale labouristé v řadě obvodů zažili debakl.

"Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země," řekl Johnson. Premiér zároveň zdůraznil, že výsledky dávají straně silnou podporu, aby zajistila brexit a zemi sjednotila.

Sturgeonová naopak v televizi Sky News uvedla, že odhady výsledků ve Skotsku naznačují, že Skotové nechtějí být ve vládě s Johnsonem a vytrženi z Evropy proti své vůli.

"Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti," uvedla Sturgeonová.

Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. Prvního referenda o skotské nezávislosti v roce 2014 se zúčastnilo 3,6 milionu ze 4,3 milionu registrovaných voličů (85 procent), přičemž 55 procent hlasujících se vyslovilo pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie.

Témata:  Boris Johnson Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy