Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hroby na pláži Copacabana. Symbolické hroby obětem covidu-19

Na pláži Copacabana vznikly symbolické hroby obětem covidu-19
Na pláži Copacabana vznikly symbolické hroby obětem covidu-19
Foto: Profimedia **www.profimedia.cz**

Brazilští aktivisté nespokojení s reakcí vlády na pandemii covidu-19 vytvořili sto symbolických hrobů na pláži Copacabana v Riu de Janeiro, aby připomněli několik desítek tisíc obětí této nemoci v zemi.

Podle organizátorů akce se ale příznivci prezidenta Jaira Bolsonara rozhodli této připomínce zabránit a jeden z nich zakročil tak, že z hrobů odstranil kříže, informoval server BBC.

Hroby s černými kříži vytvořili na pláži členové občanské organizace Rio de Paz. "Rodiny oplakávají tisíce mrtvých, kromě toho je tady nezaměstnanost a hlad (...) prezidentovi nedochází, že tohle je jedna z největších krizí v brazilské historii," sdělil agentuře Reuters organizátor akce Antonio Carlos Costa.

Costa také uvedl, že sympatizanti prezidenta se rozhodli akci bojkotovat a že jeden muž vytahoval z písečných hrobů kříže. "Jsou opravdu naštvaní a myslím si, že napodobují chování člověka, který zastává nejvyšší pozici v zemi," uvedl Costa.

Prezidentův odmítavý přístup k opatřením proti šíření koronaviru a jeho snižování závažnosti situace způsobily hluboké rozdělení brazilské společnosti.

S více než 800.000 případy nákazy potvrzenými k dnešnímu dni je Brazílie druhá na světě, v počtu úmrtí v souvislosti s covidem-19 (40.919) je ve světovém srovnání třetí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Brazílie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy