Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

G7 rozhodlo: Ukrajina dostane půjčky a zisk ze zmrazených ruských aktiv

Pracovní návštěva prezidenta Ukrajiny v Itálii za účelem účasti na mimořádném zasedání skupiny G7
Pracovní návštěva prezidenta Ukrajiny v Itálii za účelem účasti na mimořádném zasedání skupiny G7
Foto: president.gov.ua

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Agentura AFP s odvoláním na zdroj v Elysejském paláci ráno informovala o dosažené dohodě a částce, která má být převedena na ukrajinské účty. Třídenní summit lídrů G7 začal ve čtvrtek odpoledne. Odehrává se v Apulii na jihu Itálie.

Podle agentury AFP se vyplacení těchto prostředků do Kyjeva očekává do konce roku 2024.

Světoví lídři chtějí využít zmrazených ruských aktiv v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů na podporu Ukrajiny. Místo přímého zabavení těchto aktiv, což by mohlo mít závažné finanční důsledky, se zaměřují na využití ročního úroku ve výši asi 3 miliard dolarů z těchto aktiv k financování ukrajinské obrany. Uvedl korespondent BBC z italského summitu G7.  

Plánem je získat půjčku na mezinárodních trzích, která by Ukrajině poskytla ročně kolem 50 miliard dolarů, a 3 miliardy dolarů z úroků by byly použity na splácení této půjčky. I když se tento plán zdá relativně jednoduchý, zahrnuje mnoho složitých technických a právních otázek, které je třeba vyřešit.

Jak bude Rusko reagovat na financování Ukrajiny?

Západní lídři navrhli "kreativní přístup" k pomoci Ukrajině, který zahrnuje využití příjmů ze zmrazených ruských aktiv. Tento plán je však Ruskem označován jako "krádež". Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zacharovová, označila tento krok za "zločinný, cynický a další ránu mezinárodnímu právu" a varovala, že Rusko zareaguje odpovídajícími opatřeními.

Rusko hrozí odvetou prostřednictvím konfiskace evropských aktiv a fondů v zemi. Prezident Putin již podepsal dekret, který umožňuje Rusku zabavit aktiva amerických společností a jednotlivců jako kompenzaci za ruský majetek zkonfiskovaný ve Spojených státech. Ačkoli tento fond G7 pro Ukrajinu pravděpodobně nezmění průběh války, vysílá jasný signál Moskvě, že spojenci Ukrajiny zůstávají odhodláni ji podporovat.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko summit G7 Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy