Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi vlastní zlato za miliardy. S každým poklesem ceny přikupují další

Investice do zlata
Investice do zlata
Foto: winsidetrading.com

Češi stále zvyšují své investice do zlata, ale maloobchodní poptávka po tomto drahém kovu meziročně poklesla. Navzdory tomu ekonomové nepředpokládají výrazný pokles ceny zlata pod 48 tisíc korun za unci, a to vzhledem k trvalému zájmu centrálních bank a dalších velkých hráčů na trhu. Trh se zlatem tak prochází změnami, které ovlivňují způsob, jakým Češi zlato nakupují a uchovávají.

Přibližně tři procenta Čechů vlastní drahé kovy, přičemž odhady uvádějí, že v českých domácnostech se nachází kolem dvaceti tun zlata. To je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi zanedbatelné množství, říká Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy. Například německé domácnosti vlastní přes devět tisíc tun zlata, v Itálii je to 6 418 tun a ve Francii 4 714 tun. Trh se zlatem v Česku je stále v počáteční fázi, kdy se teprve ustalují standardy běžné v zahraničí. Většina obyvatel vyspělých zemí má zhruba třetinu svých úspor uloženu ve zlatě, což se postupně stává i trendem v českých domácnostech. Tento růst podporuje i Česká národní banka, která zvýšila své zlaté rezervy z 11,2 tuny na konci roku 2022 na 30,7 tuny na konci roku 2023.

Poptávka po zlatě ze strany malých střadatelů však v letošním roce poklesla, což je důsledkem rychlého růstu ceny zlata. Ekonomové varují, že čekat na výrazný pokles ceny může být riskantní, neboť dramatický pokles neočekávají. Cena zlata má dlouhodobě rostoucí trend, což je podpořeno i změnami v geopolitickém prostředí. V posledním roce a půl vzrostla burzovní cena unce zlata z 40 000 na 55 000 korun a očekává se, že s malými výkyvy bude růst pokračovat. Lidé proto využívají i krátkodobých poklesů ceny k akumulaci zlata, a ti, kteří zlato již vlastní, nejsou ochotni jej prodávat jen kvůli růstu ceny.

Podle ekonoma Pilíška Češi stále upřednostňují zlaté slitky, ale podle ekonomů se jejich preference postupně mění. Zlaté mince s čistým obsahem zlata bez sběratelských přirážek získávají na oblibě, a to zejména díky jejich vysoké likviditě a odolnosti proti padělání. Výroba mincí je technologicky náročná, což prakticky znemožňuje jejich kopírování. Mezi gramážemi dominuje zlatá unce, ať už jde o slitky nebo mince, protože představuje cenově dostupný kompromis. Prodej těchto mincí je proto snadnější než například u větších slitků.

Navzdory tomu, že Češi často nakupují zlato v kamenných prodejnách, obchodníci zaznamenávají významný nárůst online transakcí. Lidé preferují online nákupy zlata, které zahrnují i možnosti spoření do zlata, přičemž osobní návštěvy obchodů zůstávají spíše pro nákup větších gramáží. Tento trend by měl v budoucnu pokračovat, kdy většina obchodů s drahými kovy bude probíhat online.

Trendy v uchovávání zlata se také mění. Dříve chtěli kupující mít zlato doma, dnes ho stále více lidí svěřuje do úschovy u obchodníků. Bezpečné skladování doma je nákladné a pojištění rovněž představuje výdaj. Naopak, obchodníci se zlatem nabízejí trezory nejvyšší komerční bezpečnostní třídy a pojištění, což usnadňuje následný prodej zlata.

Podle obchodníků neexistuje typický kupující drahého kovu, ale určité znaky se přesto dají vypozorovat. Zlaté slitky a mince pravidelně nakupuje především skupina lidí od 40 let výše, přičemž jednorázové nákupy zlata jsou běžné od věku 35 let. Tito lidé hledají ochranu proti inflaci, která za posledních pět let dosáhla téměř 50 %. Zlato jim poskytuje pocit bezpečí, na rozdíl od investic do akcií nebo cenných papírů, a stává se pojistkou proti ekonomické nejistotě.

Témata:  zlato Česko

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 7:38

Počasí + RADAR: Dočkali jsme se konce vlny tropických veder. Ale bude pršet

I když meteorologický podzim začal už minulý víkend, první dny přinesly neobvykle vysoké teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí, že tropické třicítky nás ještě čekají během tohoto víkendu, ale následně se konečně dočkáme ochlazení.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy