Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celníci odhalili přes 600 zahraničních pracovníků, kteří porušili zákon

Celní správa, ilustrační fotografie
Celní správa, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Celníci během uplynulých dvou měsíců odhalili více než 600 cizinců pracujících v Česku, u nichž zjistili porušení zákona. Z toho 67 zahraničích zaměstnanců pracovalo bez povolení k pobytu na území republiky a 241 cizincům chybělo platné povolení k zaměstnání. Zaměstnavatelům hrozí sankce až deset milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

"Při kontrolních akcích celníci odhalili 607 cizinců, u kterých zjistili porušení zákona. Zaměstnavatelé v 299 případech nesplnili informační povinnost vůči příslušné krajské pobočce úřadu práce. Šedesát sedm cizinců vykonávalo práci bez platného povolení k pobytu na území ČR a 241 jich nemělo platné povolení k zaměstnání či zaměstnaneckou kartu," uvedla

Celníci kontrolovali vytipované subjekty hlavně v oblasti ubytování a stravování či v automobilovém a zpracovatelském průmyslu. "Akce se průběžně zúčastnilo 581 celníků, kteří provedli 102 kontrol a v 68 případech zjistili porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců," uvedla mluvčí celníků.

Nejvíce případů podezření z nelegální činnosti cizinců zjistily celní úřady v Plzeňském kraji, konkrétně 113.

Odhalená porušení zákona o zaměstnanosti postoupí celníci příslušným inspektorátům práce k zahájení správního řízení. Zaměstnavatelům, kteří umožnili cizincům výkon nelegální práce, hrozí sankce až do výše deseti milionů korun, uzavřela Prudičová.

Témata:  Celníci

Související

Aktuálně se děje

29. května 2025 12:20

23. května 2025 11:04

Zahrada na hypotéku. Češi objevují nový realitní trend

Zahrádkaření v Česku zažívá renesanci. Zájem o vlastní kus zeleně roste napříč generacemi, stále častěji se k němu hlásí i mladší lidé s rodinami. Dříve se zahrádkaření věnovaly zhruba dvě pětiny populace, dnes je to téměř polovina. Ve městech ale naráží poptávka na nedostatek dostupných pozemků, na místo v zahrádkářské kolonii se často čeká i několik let. Jako alternativa se prosazují komunitní zahrady, které vznikají například ve vnitroblocích. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy