Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celníci odhalili přes 600 zahraničních pracovníků, kteří porušili zákon

Celní správa, ilustrační fotografie
Celní správa, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Celníci během uplynulých dvou měsíců odhalili více než 600 cizinců pracujících v Česku, u nichž zjistili porušení zákona. Z toho 67 zahraničích zaměstnanců pracovalo bez povolení k pobytu na území republiky a 241 cizincům chybělo platné povolení k zaměstnání. Zaměstnavatelům hrozí sankce až deset milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

"Při kontrolních akcích celníci odhalili 607 cizinců, u kterých zjistili porušení zákona. Zaměstnavatelé v 299 případech nesplnili informační povinnost vůči příslušné krajské pobočce úřadu práce. Šedesát sedm cizinců vykonávalo práci bez platného povolení k pobytu na území ČR a 241 jich nemělo platné povolení k zaměstnání či zaměstnaneckou kartu," uvedla

Celníci kontrolovali vytipované subjekty hlavně v oblasti ubytování a stravování či v automobilovém a zpracovatelském průmyslu. "Akce se průběžně zúčastnilo 581 celníků, kteří provedli 102 kontrol a v 68 případech zjistili porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců," uvedla mluvčí celníků.

Nejvíce případů podezření z nelegální činnosti cizinců zjistily celní úřady v Plzeňském kraji, konkrétně 113.

Odhalená porušení zákona o zaměstnanosti postoupí celníci příslušným inspektorátům práce k zahájení správního řízení. Zaměstnavatelům, kteří umožnili cizincům výkon nelegální práce, hrozí sankce až do výše deseti milionů korun, uzavřela Prudičová.

Témata:  Celníci

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy