Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británii čekají předčasné volby 12. prosince

Westminsterský palác
Westminsterský palác
Foto: Pixabay

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu dnes schválili návrh zákona o uspořádání předčasných voleb, které mají ukončit brexitový pat. Uskuteční se 12. prosince. Návrh zákona musí schválit ještě Sněmovna lordů, její souhlas se ale dá podle britských médií považovat jen za formalitu.

Pro konání prosincových voleb se vyslovilo 438 poslanců, proti jich hlasovalo pouze 20. Jacob Rees-Mogg, který za vládu dojednává program Dolní sněmovny, následně oznámil, že parlament bude rozpuštěn příští středu 6. listopadu.

Opoziční strany podpořily konání předčasných voleb poté, co lídři sedmadvaceti zemí Evropské unie souhlasili s odkladem brexitu. Británie, která měla z EU odejít již ve čtvrtek 31. října, má nyní čas do konce ledna příštího roku. Pokud se podaří v britském parlamentu schválit vyjednanou brexitovou dohodu s EU dříve, bude moci země odejít k prvnímu dni následujícího měsíce. I to však záleží na výsledku voleb a následném rozložení sil v budoucím zákonodárném sboru.

Poslanci dnes před konečným hlasování zamítli návrh dodatku, který předložil lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn. Podle něj se neměly volby konat 12., ale již 9. prosince. Proti změně vládou navrženého termínu se vyslovilo 315 poslanců, dřívější volby jich podpořilo jen 295.

Po dnešním hlasování Corbyn uvedl, že volby poskytnou šanci na přeměnu země, "která se opakuje jen jednou za generaci". Lidé budou mít podle něj volbu mezi labouristickou vládou, která bude na jejich straně, a konzervativní vládou, která "se bude starat jen o zájmy několika málo privilegovaných". Kampaň, kterou nyní labouristé zahájí, bude podle Corbyna "nejambicióznější a nejradikálnější", jakou Británie kdy viděla.

Šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová uvedla, že nadcházející volby rozhodnou o budoucnosti Británie na několik příštích generací. Její strana bude ve volbách usilovat o to, aby Británie zůstala v EU.

Premiér Johnson se vyjádřil jen krátce. Novinářům při odchodu ze schůzky konzervativních poslanců řekl, že je načase, aby se "země sjednotila a dokončila brexit".

Parlamentní volby se konaly ve Spojeném království naposledy v červnu 2017. Také tehdy byly předčasné. V prosinci se podle agentury AP uskuteční parlamentní volby v Británii poprvé za téměř sto let.

Témata:  Velká Británie Brexit EU volby

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy