Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO chce do roku 2025 zajistit průměrný důchod 20 000 korun a zvýšit rodičovský příspěvek

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Hnutí ANO chce do roku 2025 zajistit průměrný důchod 20.000 korun, zvýšit rodičovský příspěvek a nezvyšovat daně. Premiér a předseda hnutí Andrej Babiš to řekl při dnešním zahájení kampaně v Ústí nad Labem. Na úvod svého projevu uvedl, že letošní sněmovní volby jsou "poslední šancí volit Babiše".

Průměrný důchod by měl příští rok činit zhruba 16.275 korun, do roku 2025 ANO slibuje 20.000 korun. Zvyšovat chce vládní hnutí platy učitelů, lékařů, zdravotních sester, vojáků, hasičů či policistů. Rodičovský příspěvek chce zvýšit na 400.000 korun, současný menšinový kabinet ANO s ČSSD jej navýšil na 300.000. Návrh státního rozpočtu pro ČR na příští rok nyní počítá podle ministerstva financí se schodkem 376,6 miliardy korun, Babiš se k němu při zahájení kampaně nevyjadřoval.

Prohlásil, že hnutí ANO nechce zvyšovat daně. Zdravotnictví podle něj musí zůstat bezplatné a dostupné pro všechny, zároveň ANO nechce české zdravotnictví privatizovat. Co se týče dostupnosti, v lokalitách s chybějícími zubaři chce ANO vytvořit státem garantované ordinace poskytující neodkladnou zubní péči.

"Dokud budu premiérem, nikdy nepřijmeme ani jednoho ilegálního migranta," řekl dále Babiš. ANO chce také zachovat slevu na jízdné pro seniory a studenty, nastartovat bytovou výstavbu nebo investovat do nemocnic a digitalizace zdravotnictví.

Z hlediska ochrany přírody a krajiny chce Babišovo hnutí snižovat závislost České republiky na uhlí, vysazovat nové stromy, bojovat proti kůrovci a suchu. Zároveň je proti návrhu Evropské komise skončit s prodejem aut se spalovacími motory v roce 2035.

"Ochráníme naši energetiku a průmysl před unáhleným zelenými řešeními. Dostavíme nový blok Jaderné elektrárny Dukovany, připravíme rozšíření Temelína," řekl Babiš. "Nedáme z českých rukou lithium," dodal.

Předseda vlády v úvodu projevu zkritizoval obě opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN, které se podle něj dohodly na společné vládě výměnou za odevzdání suverenity České republiky a rozbití visegrádské skupiny. "Zbaběle se spolčilo pět proti jednomu, protože sami si na mě a na hnutí ANO netroufnou," řekl Babiš.

Ministryně financí a lídryně kandidátky v Jihomoravském kraji Alena Schillerová na zahájení kampaně uvedla, že vláda podpořila ekonomiku v souvislosti s koronavirovou pandemií 550 miliardami korun.

Celkový veřejný dluh by měl podle ministerstva financí stoupnout z loňských 37,8 procenta HDP na letošních 43,5 procenta HDP. "Díky výhodnému předfinancování v prvním čtvrtletí tohoto roku dluh snížíme o 120 miliard jen do konce září," řekla Schillerová.

Na letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok ministerstvo financí navrhuje nově deficit 376,6 miliardy.

Ministr průmyslu a dopravy a lídr ve Středočeském kraji Karel Havlíček uvedl, že v roce 2025 by podle hnutí měla být dostavěna dálnice D3 k hranicím s Rakouskem. V témže roce chce zahájit výstavbu vysokorychlostní železniční tratě.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která vede kandidátku v Královéhradeckém kraji, by příští vláda ANO zahájila státní bytovou výstavbu a rekonstrukci brownfieldů. "Cenu nájmů snížíme tím, že budeme garantovat úvěry jako stát bytovým družstvům," poznamenala.

Babiš novinářům řekl, že by ANO mělo zájem ucházet se o ministerstvo práce a sociálních věcí, pokud bude ve vládě. Aktuálně ho má v gesci ČSSD. "My si myslíme, že resort nebyl restrukturován. Je tam velký prostor, hlavně v tomto (ústeckém) regionu. Je potřeba řešit vyloučené lokality," poznamenal.

Témata:  ANO Andrej Babiš

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.