Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon o eutanazii budí rozhořčení. Děkani teologických fakult protestují

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tři z pěti děkanů teologických fakult v Česku žádají politiky, aby zastavili, či zamítli pokus o uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie. Uvedli to dnes v tiskové zprávě. Návrh zákona o eutanazii, na kterém se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března 2020.

Podle děkanů je v Česku dostatečná péče i o nejvíce trpící a zákon může vést k posouvání hranic, kdo by mohl eutanazii podstoupit. Návrh kritizují i provozovatelé hospiců, kteří jsou často navázáni na některou z církví, a část lékařů. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček dnes na twitteru uvedl, že prezident zákon o eutanazii nikdy nepodepíše.

"Správný přístup k bolestem terminálních pacientů nespočívá v jejich (sebe)usmrcení, nýbrž v rozvoji paliativní léčby, paliativní péče a péče o seniory," píšou tři děkani v prohlášení. Pomoci podle nich má větší zpřístupnění duchovních služeb a vzdělávání o citlivém přístupu k umírajícím. Prohlášení podepsali děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (UK) Vojtěch Novotný, děkan Teologické fakulty Jihočeské univerzity Rudolf Svoboda a děkan Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého Peter Tavel. V Česku jsou ještě další dvě teologické fakulty, a to husitská a evangelická na UK.

"Zákon tvoříme pro zlomek lidí, ale chci se vyvarovat situace, kterou jsem zažila se svou maminkou. Ta se úmyslně předávkovala morfinem v konečném stadiu nemoci a já se s ní nemohla důstojně a v klidu rozloučit," uvedla již dříve hlavní autorka zákona, poslankyně ANO Věra Procházková.

Podle děkanů, kteří návrh kritizují, by uzákonění eutanazie mohlo zvýšit počet sebevražd. Ten sice v ČR podle dat Českého statistického úřadu již desítky let klesá, ale je nad průměrem EU. Zákon by také podle děkanů mířil proti národní strategii prevence sebevražd a nezmírní situaci trpících. Zapojení zdravotníků do usmrcení lidí by pak podle prohlášení přineslo zásadní změnu v étosu lékařské služby. Děkani také uvádějí, že by mohli být vážně nemocní vystaveni tlaku na rozhodnutí, zda mají dále žít, a to v situaci, kdy je samostatnost jejich rozhodování omezena.

Podle prohlášení děkanů by se také mohlo stát, že se bude navzdory počátečnímu omezení možnosti eutanazie rozšiřovat okruh lidí, u nichž bude povolena. K eutanazii by tak podle děkanů nakonec mohli přistoupit i lidé řešící psychické a sociální problémy. "Může dojít také k tomu, že je vůle trpícího ukončit svůj život dokonce pouze předpokládána a k usmrcení dochází i bez požádání. Takové nebezpečí je neúnosné," píšou děkani.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) však již dříve k zákonu řekl, že pacient by nesměl být při rozhodování o eutanazii pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny. Spolu s uzákoněním eutanazie by se také podle autorů návrhu měla rozvíjet péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Poslední podobný návrh uzákonění eutanazie odmítla v roce 2016 vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předloha počítala s tím, že by možnost eutanazie měli jen lidé v beznadějném stavu a žádost by posuzovala komise. Sněmovna podobnou úpravu zamítla také v roce 2008.

Témata:  eutanazie Pirátská strana ANO senioři

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy