Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie má poprvé v dějinách většinu elektřiny z bezemisních zdrojů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Británie loni poprvé ve svých dějinách vyrobila více elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra než v uhelných a plynových elektrárnách. Z větru, slunce, vody a biomasy v uplynulém roce pocházelo více než 29 procent vyrobené elektřiny ve srovnání s přibližně čtvrtinou v roce 2016. Dalších jednadvacet procent přidaly britské jaderné elektrárny.

Informuje o tom list Financial Times s odkazem na organizaci Carbon Brief sledující globální klimatické změny a světovou energetiku. Podíl uhlí v britském energetickém mixu klesl na méně než sedm procent.

Spojené království odstupuje od uhlí nejrychleji ze všech vyspělých zemí, konstatuje Královská univerzita v Londýně. Vláda rozhodla, že všechny uhelné elektrárny budou odpojeny ze sítě nejpozději v roce 2025. Právě omezování uhelné energetiky přispělo k poklesu emisí oxidu uhličitého od roku 1990 o 42 procent, což je nejlepší výsledek mezi sedmi hospodářskými velmocemi tvořícími skupinu G7 (USA, Kanada, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie).

Klesl také podíl plynu, který je pro britskou elektroenergetiku stále nejdůležitější - dosáhl necelých 40 procent.

"Musíme ale urazit ještě dlouhou cestu, abychom splnili v zákoně zakotvený cíl omezit emise v roce 2032 ve srovnání s rokem 1990 o 57 procent," upozorňuje Simon Evans, analytik Carbon Brief. To podle něj vyžaduje, aby se obnovitelné zdroje a jádro podílely na výrobě elektřiny alespoň třemi čtvrtinami. "Výrazného pokroku je nutné dosáhnout také ve snižování emisí při vytápění a v dopravě," dodává britský expert. Soudí rovněž, že Británii chybí jasná strategie, jak omezovat emise z plynových kotlů, které používají četné domácnosti.

Zastánci obnovitelných zdrojů se spoléhají na výstavbu bateriových úložišť, která pomohou dlouhodobě vyřešit problémy související s výkyvy větrné a solární energetiky. Oponenti se naopak domnívají, že Británie se bude muset ještě dlouhou dobu spoléhat na kombinaci plynových a jaderných elektráren zaručujících stabilní dodávky elektřiny.

Jaderné elektrárny podílející se v Británii na výrobě elektřiny zhruba pětinou jsou pro nízkoemisní energetiku klíčové, je přesvědčen Simon Evans. "Jejich význam obzvlášť vyniká ve srovnání s Německem, kde se kolem 40 procent elektřiny stále vyrábí v uhelných elektrárnách," konstatuje Evans.

Témata:  Velká Británie energetika elektřina

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:12

Ekonom Kovanda: Česko by mohlo zvládnout kýžené měkké přistání, říkají nejnovější čísla k důvěře v ekonomiku

Spotřebitelům v Česku se rychle vrací důvěra v ekonomiku. V dubnu je jejich nálada v tomto směru lepší, než odpovídá dlouhodobému průměru let 2003 až 2023; přitom lepší než dlouhodobě průměrnou náladu mají čeští spotřebitelé poprvé za celé období od podzimu 2021. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy