Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlý králík útočí. Nebezpečný virus napadá počítače

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bezpečnostní tým Cisco Talos odhalil nový útok ransomwaru, který se jmenuje Bad Rabbit. Nebezpečný software se šíří stejným způsobem jako nedávný globální útok ransomwaru Nyetya, jedná se tedy o virus typu červ.

Útoky směřují zejména na východní Evropu a Rusko. Do zařízení se škodlivý software dostane tak, že jej uživatelé stáhnou a spustí v domnění, že jde o aktualizaci oblíbeného nástroje Flash Player. Uživatelům, kteří navštíví infikované webové stránky, se zobrazí aktualizační okno s možnostmi „Remind later“ a „Install“. Obě varianty ale vedou k infekci. Napadené organizace by neměly podnikat žádnou akci, ale kontaktovat svoji IT podporu.

Stejně jako Nyetya, využívá Bad Rabbit vlastní verzi nástroje pro obnovu hesla Mimikatz a k šíření zneužívá SMB protokoly, aby se po místní síti mohl rozšířit i do dalších počítačů. Tento útok spojuje techniku šíření škodlivého softwaru z napadených webových stránek s funkčností viru červ, který byl nedávno viděn ve WannaCry a Nyetya. Podle dostupných informací byl malware aktivní přibližně šest hodin před tím, než byla zdrojová webová stránka odstraněna. Tento útok však svědčí o tom, že hackeři se neustále učí a své útoky zlepšují.

Bezpečnostní tým Cisco Talos doporučuje organizacím k ochraně víceúrovňový přístup: blokovat přístup ke škodlivým webům, zablokovat možné stahování malwaru a pomocí ochrany koncových bodů zastavit napadení zařízení. To všechno samozřejmě v kombinaci se zásadami správného zálohování a bezpečnostního školení uživatelů.

Témata:  počítače kyberzločin hackeři

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy