Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpožděný let kvůli počasí, i když venku je krásně. Netahají jen aerolinky cestující za nos?

Letadlo, ilustrační fotografie
Letadlo, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Je-li let zpožděn, má cestující nárok na finanční odškodnění. Ovšem náhradu za něj dostane pouze v případě, pokud byl let zpožděn z důvodů zaviněných leteckým dopravcem. Vyplývá z toho, že pokud zpoždění zavinilo špatné počasí, a to i na jiném letišti, nárok na finanční kompenzaci není. Společnost Click2Claim však má nástroje, jimiž může ověřit, jak to s počasím na inkriminovaném místě bylo doopravdy a zda aerolinky jen netahají cestující za nos.

Aerolinky jsou si faktoru počasí dobře vědomy, a tudíž se na něj mohou snažit vymlouvat i v případě, kdy nemusí být zcela hlavním viníkem zpoždění. Ve chvíli, kdy je let klienta opožděn, ale venku je nebe bez mráčku a počasí více než příjemné, si aerolinka může (ale také nemusí) důvody vymýšlet. Ke zpoždění letadla kvůli počasí mohlo dojít úplně někde jinde. Stručně řečeno: zpoždění mohlo nastat při tzv. rotaci letů. To znamená, že letadlo, kterým má cestující odlétat například z Prahy se musí nejprve na letiště dostat. A takové letadlo do Prahy nejprve letí z Osla, kde je v tu chvíli bouře a tudíž lety nemohou startovat a nabírají zpoždění. To se pak může promítnout i do následného letu a ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, na vině zpoždění je opravdu počasí a cestující tak nárok na odškodné nemají.

Nicméně k informacím, jak to s letem opravdu bylo a zda aerolinky jen cestující netahají za nos, se běžní cestující jen těžko dostanou. Společnost Click2Claim však má nástroje, jak se k těmto informacím dopídit a tudíž doporučuje si podat žádost i v případě, kdy si klienti nejsou jisti, jak to u jejich letu skutečně bylo. Operátoři vše ověří a pokud zjistí, že nárok na kompenzaci klient má, vymůže ji pro něj.

Témata:  letectví letadla reklamace

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy