Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neřešíte uprchlíky, chceme pryč z EU! Bude další exit?

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Italové jsou pořádně nespokojeni s kroky Evropské unie. Většina z nich se domnívá, že EU nedostatečně řeší krize, a polovina obyvatel by si přála, aby jejich země z Unie vystoupila. Uvedla to agentura DPA.

Setrvání v Evropské unii si přeje méně než polovina Italů. Vyplývá ze zveřejněného průzkumu institutu Eurispes, který ukázal, že přes dvě třetiny dotázaných viní EU za to, že dostatečně nepomáhá řešit migrační krizi.

V závěrech studie citované agenturou DPA se píše, že vystoupení z unie si nepřeje 48,8 procenta dotázaných, tedy méně než polovina obyvatel. Naopak 29,5 procenta respondentů je natolik přesvědčeno o nutnosti odejít, že by přijalo referendum o členství v EU podobné britskému hlasování o brexitu.

Až 71,5 procent Italů si myslí, že Brusel nepodniká dostatečné kroky k řešení migrační krize, a 70,2 procent dotázaných viní EU z toho, že si vynucuje nepřiměřené ekonomické oběti. Průzkum dále ukázal, že pokles kupní síly zaznamenalo v tomto roce 48,5 procent Italů, přičemž 77,2 procent respondentů uvedlo, že zná lidi, kterým mzda nevydrží celý měsíc. 24,2 procent obyvatel se dokonce cítí být chudými.

Právě Itálie je jednou ze vstupních bran, kterou míří migranti do Evropy. Stále častěji sem míří také nezletilí uprchlíci bez rodičů, loni jich dokonce doplulo dvakrát více než v roce 2015, tvrdí Dětský fond OSN (UNICEF). 

Většina nezletilých jsou podle Dětského fondu chlapci ve věku 15 až 17 let a pocházejí hlavně z Eritreje, Egypta, Gambie a Nigérie. Kromě chlapců připlouvali loni na člunech s migranty do Itálie častěji také dívky, které jsou podle UNICEF obzvlášť ohrožené.

Celkově loni italských břehů dosáhlo rekordních 181.000 lidí, což je o dvacet procent více než v roce 2015. Oznámila to nedávno evropská pohraniční agentura Frontex s tím, že na poklesu počtu migrantů připlouvajících na řecké ostrovy v Egejském moři má zásluhu především dohoda Evropská unie s Tureckem.

Témata:  Brexit Itálie EU

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 14:02

Sociální superdávka schválena: Osaměle žijící lidé a samoživitelé přijdou o tisíce kvůli vládní reformě sociálních dávek

Osaměle žijící lidé a samoživitelé budou patřit k největším poraženým vládní reformy sociálních dávek, kterou ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Podle analýzy agentury PAQ Research klesne podpora pro jednotlivce o více než 3750 korun měsíčně, samoživitelky přijdou téměř o 1800 korun. Odborníci proto doporučují upravit životní minimum, aby se zmírnily negativní dopady reformy.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy