Motoristy čekají v roce 2017 změny. Podívejte se

Řidiči se od 1. ledna musí připravit na některé změny, které je čekají nejen na českých silnicích. Dobrou zprávou pro motoristy je, že se české dálniční známky pro rok 2017 nezdražily. A jak to bude v zahraničí? Na to odpovídá ÚAMK.

Motoristy čekají v roce 2017 změny

ÚAMK vysvětluje, že evropské státy tvoří dvě skupiny: buď v nich platíme za průjezd po dálnici mýto, nebo si kupujeme dálniční známku. Konkrétně: 9 zemí stanovuje platbu za jízdu po dálnici podle ujeté vzdálenosti a platby se provádějí na mýtnicích. Naopak 8 států používá systém dálničních známek. Do třetice, v řadě zemí se navíc platí za průjezdy tunely a horskými průsmyky: Rakousko, Švýcarsko. Itálie, Francie, Dánsko, Norsko nebo Švédsko a další. Co se v roce 2017 mění?

Česká republika

Začněme na českých silnicích, a tím nejpodstatnějším: ceny pro rok 2017 se nezměnily. Dálniční známky pro motorová vozidla do 3,5 tuny hmotnosti jsou roční, měsíční a desetidenní. Roční má platnost od 1. prosince 201 do 31. ledna 2017 a její cena je stanovena na 1 500 Kč. Měsíční kupón je za 440 Kč, desetidenní 310 Kč. Jako v roce 2016 mají rozdílnou grafiku, aby byly snadno vzájemně rozpoznatelné. Jedná se tedy o klasické viněty, elektronické známky plánuje ministerstvo dopravy až na konec desetiletí.

Pro české motoristy je vstřícným krokem, že i v roce 2017 přibudou úseky bez poplatků především v okolí větších měst, tedy jejich obchvatů. V roce 20156 šlo o 4 nové úseky o délce 45 km, v roce 2017 o 11 úseků o celkové délce 111 km, přičemž nejdelší (22 km) na D5 se nachází u Plzně. Od tohoto kroku si ministerstvo dopravy slibuje, že se sníží počet těch, kdo jezdí bez platné dálniční známky, a to pod 20 tisíc přestupků ročně. Za ně v minulých letech policie a celníci vybrali ročně pokut za bezmála 20 milionů korun. Nejvyšší bloková pokuta na místě může dosáhnout 5000 Kč. Ve správním řízení se peněžitý trest může vyšplhat až na 100 000 korun.

Ministerstvo dopravy zrušilo povinnost mít dálniční známku na těchto úsecích:

Vjezd do Prahy od dálnice D7 po ulici k Barrandovu
Vjezd do Prahy pro obyvatele sousedních obcí, to znamená úseky na dálnicích D6, D7, D10 a D11
Úsek Beroun a Králův Dvůr na D5
Dálnice D5 kolem Plzně
Dálnice D8 u Ústí nad Labem
Dálnice D35 u Olomouce
Dálnice D46 kolem Prostějova
Dálnice D1 u Kroměříže

"Chceme vyjít vstříc všem místním řidičům, aby se dálnici kvůli poplatku nevyhýbali a zbytečně nejezdili skrze město po silnicích nižších tříd. Vyjmutím dalších 11 úseků navážeme na naše loňské kroky, které se osvědčily. Městům se jednoznačně ulevilo a starostové měst, kudy vedla objízdná trasa pro všechny bez dálniční známky, naše kroky hodnotí pozitivně. Současně se potvrdil náš odhad, že nedojde k ekonomické ztrátě. Prodej dálničních kuponů v letošním roce naopak roste," uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

ÚAMK navíc upozorňuje: Pokutu lze dostat i v případě, že je známka špatně nalepena nebo že jezdíte, byť jen po zpoplatněné silnici (jak říká zákon o pozemních komunikacích), se starou dálniční známkou.
Dálniční kupóny je možno zakoupit ve všech provozovnách České pošty, na čerpacích stanicích, na hraničních přechodech a na jiných místech poskytujících služby pro motoristy. Řidiči by neměli nákup dálničních známek nechávat na poslední chvíli, tedy na konec ledna, kdy by mohly kvůli vysokému zájmu na některých distribučních místech kupony dojít.

Jaké změny mohou čeští motoristé očekávat v zahraničí?

Německo
Snad nejvíce otazníků je i nadále kolem zpoplatnění dálnic pro osobní vozidla v sousedním Německu. Po řadě dohadů a sporů na úrovni EU jsou jedině nadcházející německé volby do spolkového sněmu schopny zodpovědět otázku: budou tedy zavedeny dálniční známky, od kdy, jaké budou ceny? Až nová německá vláda dá jasnou odpověď. Nedá se tedy očekávat, že to bude dříve než v roce 2018.

Rakousko

V souladu s platnými předpisy našeho jižního souseda se v souvislosti s indexem spotřebitelských cen zvedá adekvátně cena dálničních známek v Rakousku o 0,8 procenta. To znamená, že roční viněta pro osobní vozidlo bude příští rok stát 86,40 Eur, 2 měsíční 25,90 Eur a 10-ti denní 8,90 Eur. Pro motocykly se ceny mění v roce 2017 takto: roční 34,40 eur, 2 měsíční 13 Eur a 10-ti denní 5,10 Eur.

Platnost nových dálničních známek je od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018 a barva známek pro rok 2017 je tyrkysová. Perličkou je fakt, že poprvé v historii byla barva zvolena na základě on-line hlasování veřejnosti. Celkem se vyslovilo bezmála 100 000 řidičů.

Od ledna 2017 se v Rakousku mění i mýtný systém pro kamiony. Namísto čtyřstupňového systému budou nově jen dvě volby. Podrobné informace na webu: www.go-maut.at.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky