Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet žadatelů o azyl stále roste. Kam chce OSN přesídlit přes milion uprchlíků?

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Uprchlická krize pokračuje a počet žadatelů o azyl, kteří potřebují přesídlit, stále roste. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve své výroční zprávě varuje, že je třeba klást větší důraz na tento fakt a snažit se odpovědnost za uprchlíky spravedlivě sdílet. UNHCR o tom informoval na svém serveru.

UNHCR ve zprávě varuje, že ačkoliv za posledních 10 let přesídlil do 30 zemí více než milion uprchlíků, počet lidí, kteří nyní přesídlit potřebují, vysoce přesahuje počet míst, které třetí země nabízí. V roce 2017 tak počet lidí, kteří přesídlit potřebují, překročí 1,19 milionů.

UNHCR by proto chtěl příští rok na základě uprchlických kvót přesídlit 170 tisíc uprchlíků. Bylo by to zvýšení z odhadovaných 143 tisíc za letošní rok.

Zpráva upozorňuje, že odhadované číslo 1,19 milionů uprchlíků představuje nárůst o 72 % oproti roku 2014 - tedy před začátkem hromadného odchodu Syřanů. Ti v roce 2017 budou odhadem tvořit 40 % žadatelů; 11 % bude Súdánců a 10 % bude Afghánců.

„Přesídlení je nyní jako řešení důležitější než kdy jindy a my se musíme chopit této příležitosti k navýšení počtu uprchlíků, kteří z něj těží, a přidat další cesty pro přijetí," okomentoval to Filippo Grandi, Vysoký komisař OSN pro uprchlíky.

Témata:  uprchlíci EU

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy