Už máte kytičku? Na dnešek připadá Český den proti rakovině

Na středu 11. května připadá tradiční Český den proti rakovině. Nejstarší sbírka na boj se zákeřnou nemocí slaví letos 20. narozeniny. Každoročně se na výzkum rakoviny a pomoc pacientům vyberou miliony korun.

Český den proti rakovině
reklama

Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině Praha, má každý rok jiné téma. Tím letošním je "rakovina prsu u žen a u mužů". Tradiční žlutá kytička, kterou budou ve středu 11. května nabízet v ulicích českých měst stovky dobrovolníků, je tak doplněna o růžovou stužku. Minimální prodejní cena je, stejně jako v předešlých letech, 20 korun.

Cílem sbírky je získat prostředky na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. Květiny začali dobrovolníci nabízet v českých městech v roce 1997.

První rok sbírka vynesla 350 tisíc korun. Pak výnosy raketově rostly. V roce 2002 se vybralo rekordních 18 milionů. Pak ale začaly výtěžky sbírky zase klesat, v posledních letech pod 10 milionů korun. Pořádající nadace se tak snaží vyjít lidem vstříc a nabídnout jim další možnosti, jak na boj s rakovinou přispět.

Loňské téma sbírky byly nádory reprodukčních orgánů. Prodej květů měsíčku lékařského vynesl 10 a půl milionu korun. Dalších sedm a půl ale vynesly další dary a dárcovské SMS, které je možné Lize proti rakovině posílat celoročně.

Letos Liga proti rakovině přišla dokonce s vlastní mobilní aplikací pro telefony s operačními systémy Android a iOS. Jejím prostřednictvím můžete sledovat, kolik už Liga proti rakovině vybrala prostřednictvím dárcovských zpráv, či se dozvědět více o českém dni proti rakovině nebo o Lize proti rakovině Praha. A samozřejmě můžete skrze aplikaci také přispět.

V den sbírky budou mít prodejci možnost prostřednictvím aplikace sdílet svojí polohu. Pokud tedy hledáte někoho, od koho si můžete kytičku koupit, v aplikaci zjistíte, kde se zrovna pohybuje.

Témata: Rakovina

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky