Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pro některé pacientky s rakovinou prsu bude dostupná moderní léčba

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pro část pacientek s rakovinou prsu pojištěných u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude dostupná další moderní léčba. Pojišťovna připravila ve spolupráci s Českou onkologickou společností dokument, podle nějž bude u vybrané skupiny pacientek postupovat. Dosud musel o uhrazení léčby žádat každý pacient zvlášť na výjimku v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, takzvaný paragraf 16. Podobných žádostí pojišťovna dostává asi 14.000 ročně, asi 85 procent schvaluje.

"Formulujeme doporučení do doby, než budou stanovené podmínky úhrady léku," uvedl náměstek ředitele VZP David Šmehlík. Podle něj přístup pojišťovny zároveň může vézt k tomu, že bude použití léku dříve schváleno i Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav stanovuje na žádost výrobce u každého léku maximální cenu na trhu a případnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění.

Dokument, který společnost a pojišťovna sepsaly, se týká léků Palbociklib a Ribociklib pro pacientky po menopauze, které trpí pokročilým nebo metastázujícím nádorem prsu, u kterých nezabrala jiná léčba. Podle odhadů jich bude asi 120 ročně, náklady pojišťovna odhaduje na 30 milionů korun. Doporučení je podle VZP dostupné také pro další zdravotní pojišťovny, podle Šmehlíka tak nebude narušená rovnost přístupu k léčbě.

"Velice těžce jsme vnímali to, že někteří pacienti napříč pojišťovnami, ale i regionálně, měli a jiní neměli preparáty schválené," uvedla předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

Postupně chce pojišťovna upravit podmínky asi pro 50 dalších nejčastějších diagnóz, u nichž lidé žádají o mimořádnou úhradu léčby jinak nehrazené ze zdravotního pojištění. "Budeme systematicky přistupovat ke všem dalších situacím, které se vyskytují v žádostech na paragraf 16 nejčastěji nebo jsou hrazeny nejvíc," dodal Šmehlík. Pojišťovna ročně na tyto žádosti vydá asi 1,2 miliardy korun.

Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubný nádorů už žen. Ročně onemocní asi 6000 žen. S nemocí jich žije asi 50.000. Od roku 1990 do roku 2006 ročně umíralo asi 2000 žen, od roku 2007 je to asi 1700 žen.

Témata:  Rakovina ženy

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy