Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budeme muset prokázat majetek? Sněmovna řeší kontroverzní zákon

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Finanční správa by už brzy mohla požadovat od lidí prokázání původu jejich majetku. Tento návrh dnes projednává ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny. Zákon vloni podpořil i prezident Miloš Zeman, pravicová opozice proti němu bojuje.

Původně měl platit už od letošního ledna. Do této chvíle ale prošel ve Sněmovně prvním čtením a je teprve ve výborech. Podle vlády by tato novela měla zatočit s velkými daňovými úniky. Zákon má ale řadu kritiků.

"Občanům tento návrh nepřinese nic. Naopak vedle šikanózních nástrojů, které už zavedl, další nástroj, jak obtěžovat poctivé daňové poplatníky," zlobí se poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Vyjmenovává další zákony, které podle něj daňové poplatníky obtěžují, tedy kontrolní hlášení DPH, registr účtů a elektronickou evidenci tržeb.

V návrhu zákona se hovoří o rozdílu mezi deklarovaným příjmem v daňovém přiznání a reálnou výší majetku ve výši sedmi milionů. Pak by finanční správa mohla vyzvat dotyčného, aby prokázal původ majetku.

Ani s tím Plíšek nesouhlasí. "Nevím, jak ta hranice byla nastavena," řekl poslanec TOP 09 televizi Nova. "Došlo k nějaké licitaci ve vládní koalici. Naopak stanovení hranice povede k tomu, že spekulanti, kteří se budou chtít nelegálně zbavit svého majetku, se na tento zákon připraví," dodal Plíšek.

Kritizoval také, že zákon nepostihuje vyvádění majetku do zahraničí. Ani to, když někdo veškerý svůj majetek skrývá ve své firmě. "Tento zákon je zcela neúčinný," zlobí se Plíšek.

Témata:  lidé

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy