Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké alimenty jsou nemravné. Ústavní soud se zastal boháčů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ústavní soud se rozhodl promluvit do zavedené praxe, kdy dětem bohatých rodičů často připadne jako výživné závratná částka peněz. Zrušil totiž rozsudek Krajského soudu, který otci stanovoval výživné přes sto tisíc korun měsíčně.

Otec měl podle rozsudku Krajského soudu platit bývalé partnerce a synovi celkem sto tisíc korun měsíčně. Sedmdesát tisíc na účet nezletilého syna, třicet tisíc matce. Navíc měl zaplatit zpětně přes deset milionů. Ústavní soud se ale otce zastal a podotknul, že pro výživné by měla platit "luxusní hranice."

"Je právem rodičů rozhodnout, s kolika penězi má jejich dítě v tom kterém věku samo hospodařit. Naučit dítě hodnotě peněz a vštípit mu, že nic není zadarmo a „bez práce nejsou koláče“, je bezesporu významnou částí výchovy, které rodiče nemohou být státem zbaveni," uvádí Miroslava Sedláčková, mluvčí Ústavního soudu.

Podle soudu tak rozhodnutím o obřím výživném došlo k porušení práva otce vychovávat své dítě. Zároveň však konstatuje, že neexistuje metodika, podle níž by napříště mohl soud nižší instance rozhodnout lépe. Nicméně i k soudcům nižších soudů má ÚS vzkaz.

"Soudce, který ve věci výživného rozhoduje, by neměl být prostým počtářem, ale měl by se v souvislosti se stanovením výše výživného zamýšlet též nad jeho smyslem a účelem," dodává Miroslava Sedláčková.

Témata:  Alimenty soudy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy