Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Považují nás v Bruselu za blbce? To přece ví každý, zlobí se politik

Petr Mach
Petr Mach
Foto: Archiv Petr Mach

Česká republika v Lucemburku neuspěla s žalobou kvůli pomazánkovému máslu. Je to nesmysl, lidé jsou na název zvyklí a nejsou přece hloupí, myslí si europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Lidé u nás jsou podle politika zvyklí v obchodě hledat pomazánkové máslo. „Nechápu, proč nám to Evropská unie zakazuje. Koneckonců v Británii je běžné, že se tam prodává peanut butter, neboli arašídové máslo, které také není máslo," připomněl Mach pro Radiožurnál.

Europoslanec je přesvědčen, že každý Čech ví, že pomazánkové máslo není máslo. „Také víte, že si můžete koupit pleťové mléko a není to mléko. Prostě to přídavné jméno nám definuje ten produkt a nevím, proč s tím musí mít v Bruselu problém," nechápe předseda Svobodných, proč je kolem jména pro pomazánku takový povyk.

Evropská unie prý podceňuje mentální schopnosti nakupujících. „Zakažme pleťové mléko, aby si ho někdo náhodou nedal omylem k snídani. Prostě oni podceňují inteligenci lidí a v češtině to máme tak, že se slova tvoří spojením přídavného jména a podstatného jména často a nemá s tím nikdo žádný problém," uvedl Mach.

Tento spor byl podle politika prohrán už předem ve chvíli, kdy Česká republika dala evropskému soudnímu dvoru a Evropské komisi pravomoc určovat, co se jak smi a nesmí jmenovat. Bez EU by prý Čechům bylo lépe, nezaměstnanost by byla nižší a ekonomika by rostla rychleji.

Témata:  EU Petr Mach

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy