Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka dostal sodu za odmítání sankcí

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Odmítání dalších sankcí vůči Rusku způsobilo lavinu kritiky na premiéra Bohuslava Sobotku ze strany pravicových politiků.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka /ČSSD/ si vyhradil právo odmítnut část případných nových sankcí vůči Rusku. Po nich přitom volá velká část unie kvůli přiznání Ruska, že na území Ukrajiny opravdu operují ruští vojáci.

Rusko nicméně tvrdí, že jde o vojáky na dovolené, kteří místo zájezdu k moři jeli pomáhat proruským separatistům na jihovýchod Ukrajiny.

Sobotkovo vyjádření vyvolalo nevoli u pravicové opozice. "A co když si pak někdo „vyhradí právo" nám nepomoci, až to budeme potřebovat? Nebezpečná zahraniční (ne)politika," reagoval například předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

Primátor Prahy Tomáš Hudeček zase na Facebooku napsal: "Proti sankcím vůči Rusku jsou jen Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Kypr. Já jsem pro sankce !!!"

Europoslanec TOP 09 Jaromír Štětina mluví obdobně: "Evropská rada vyzvala Rusko, aby vyvedlo své vojáky z Ukrajiny. A já k tomu dodávám: vyzvat nestačí, Rusko je k tomu třeba přinutit, například sankcemi. Skutečnými sankcemi. Zatím se Putin Evropě směje a Fica, Sobotku a Orbána hladí po hlavě."

Zatím poslední sankce zakázaly vyvážet do Ruska zbraně, zbrojní systémy či výrobky, které se dají zneužít i k vojenským účelům. To vyvolalo reakci Ruska v podobě embarga na dovoz velké části potravin a potravinových výrobků z EU a dalších zemí jako USA.

Témata:  Bohuslav Sobotka

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy