Nový podvod: Používáte email Seznam.cz? Čtěte, co vám hrozí

Mezi uživateli portálu Seznam.cz a uživateli jeho emailu se opět šíří hrozba zvaná "phishing".

660
reklama

Phishing je technika, kterou na internetu lákají podvodníci z lidí řadu citlivých údajů. Obvykle jsou to hesla, přístupové kódy, čísla kreditních karet, PIN a podobně. Tyto útoky jsou v různé míře více či méně sofistikované. Obvykle ale využívají nezkušenosti či neznalosti uživatele internetu.

Redakce TN.cz má svědectví muže, kterého ponecháváme v anonymitě a na jehož citlivé údaje se podvodníci pokusili vylákat. "Odkázalo mě to na stránku, která se tvářila jako Seznam.cz a chtěla po mě ověřovací údaje k mému emailu," potvrdil muž. Nenechal se ale nachytat a naopak ihned kontaktoval technické centrum Seznamu.

Jak potvrdila mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová, muž se zachoval naprosto ukázkově. "Vždycky je důležité podívat se na adresný řádek v okně prohlížeče. Někteří podvodníci totiž kopírují design našeho portálu, aby podvod vypadal věrohodněji. Rozhoduje ale adresa. Jde o klasický phishing. Vždy doporučujeme nevšímat si takových pokusů, mazat je a samozřejmě především nic neodesílat. Lidé by se také měli ozvat na naši kontaktní linku. My pak podvodníky blokujeme," vysvětlila mluvčí Zatloukalová.

Upozornila také na způsob, jakým podvodníci postupují. Výzvy k zadání hesla rozesílají na email klientů. "Seznam.cz nikdy takovým způsobem nepostupuje. Nikdy nevyzývá uživatele k zadávání hesel nebo jejich ověřování emailem," řekla Zatloukalová. "Phishing je přitom jeden nejčastějších způsobů, jak z lidí vylákat citlivé údaje. To se netýká jen Seznamu, ale třeba také bank a internetového bankovnictví," upozornila.

Mluvčí rovněž doporučila každému uživateli portálu Seznam.cz, aby se dobře seznámil se zásadami bezpečnosti. Najdete je na následujícím odkazu: Zásady bezpečnosti - Seznam.cz.

Témata: internet

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky