Pehe: Nečasova vláda udělala z České republiky učiněné Řecko

Politiku rodící se nové vládní koalice považuje politolog Jiří Pehe za daleko více pozitivní pro českou ekonomiku, než vystupování vlády Petra Nečase, která měla za cíl zabránit České republice následovat Řecko do hluboké krize.

660

Pehe se pozastavuje nad komentátory, kteří hájili po minulých volbách program škrtů, který měl zabránit zhoršování ekonomické situace. Podle politologa však Nečasova vláda umožnila odtékání miliard do kapes „podnikatelů parazitujících na státních zakázkách", což vedlo ke zvýšení zadlužení.

Ti samí komentátoři dnes kritizují nově vznikající vládu a její koaliční smlouvu, protože prý nebudou mít kde brát na splnění koaličního programu. „Pokoušet se získat pro státní rozpočet víc peněz ucpáním děr, kterými zbytečně odtékají peníze, nebo lepším výběrem daní, je prý naivní," píše Pehe v článku pro deník Právo.

Pehe připomíná, že problémy v Řecku nebyli ekonomického, ale spíše politického rázu. V Řecku rostla ve velkém korupce, neplatily se daně a rozrůstala se i předražená státní správa, kterou měli pod palcem politici.

„Nečasova vláda (...) v politické rovině udělala z České republiky učiněné „Řecko" z dob, které vedly téměř ke státnímu bankrotu," dodává Pehe s tím, že dosavadní jednání mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL vypadají už teď mnohem vyspěleji, neboť probíhá nekonfrontačně, bez ideologickýh „výkřiků" a snaží se dospět ke kompromisu.

Témata: vláda | ekonomika

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky