Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chorvatsko chce euro! Do konce týdne požádá o vstup do "čekárny"

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Chorvatsko do konce tohoto týdne předloží formální žádost o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, tedy do takzvané čekárny na členství v eurozóně.

Oznámil to dnes chorvatský ministr financí Zdravko Marić. Vláda podle agentury Reuters doufá, že bude moci do ERM-2 vstoupit příští rok. Země pak musí v tomto mechanismu před přijetím eura strávit minimálně dva roky.

Chorvatsko se zavázalo přijmout euro při vstupu do Evropské unie v roce 2013. Podle letošního průzkumu chorvatské centrální banky podporuje přijetí eura 52 procent Chorvatů, zatímco 40 procent je proti.

Chorvatské úřady včetně centrální banky tvrdí, že přijetí eura je pro zemi nejlepší volbou. Nejvýznamnější obchodní partneři Chorvatska už jsou členy eurozóny a zhruba 80 procent úspor v Chorvatsku je denominováno v eurech, uvedl Reuters.

Jednotnou evropskou měnu v současnosti používá 19 z 28 členských zemí Evropské unie. Česká vláda loni v prosinci schválila dokument ministerstva financí a České národní banky, který doporučuje zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Mezi českou veřejností podle průběžných průzkumů převažuje odmítavý prostoj k přijetí eura.

Témata:  Chorvatsko EUR

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

27. března 2025 12:00

Akcie automobilkám padají poté, co Trump oznámil cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy