Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ebola v Kongu se nebezpečně šíří. Denně se nakazí 23 lidí

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Kongu se v uplynulých čtyřech dnech nakazilo ebolou 93 lidí, v průměru tedy 23 denně. S odkazem na sdělení humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC) to dnes uvedl zpravodajský server BBC. Podle agentury Reuters onemocnělo jen za minulý týden 126 lidí, nejvíce od vyhlášení epidemie v srpnu loňského roku. Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě.

V nejvíce zasažených regionech Butembo a Katwa na východě Konga kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v podstatě nefungují lékařská zařízení. Jen v pondělí se podle IRC nakazilo 27 lidí, více než dvakrát tolik, než byl dosavadní rekord za jeden den od propuknutí nejnovější vlny nákaz.

Několik nemocnic se stalo v uplynulých měsících terčem útoků ozbrojených skupin, místní obyvatelé se totiž často domnívají, že nemoc do oblasti zavlekli zahraniční lékaři. Při jednom z útoků byl 19. dubna zabit kamerunský lékař, kterého do oblasti vyslala Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle BBC panuje v zasažených regionech prakticky bezvládí.

Od loňského srpna se ebolou v Kongu nakazilo asi 1400 lidí, kolem 900 jich zemřelo. Nemoc se v Kongu šíří od roku 1976 už podesáté, tentokrát je počet nakažených ze všech případů nejvyšší, uvedla agentura AFP. Na území Afriky jde o druhou nejhorší epidemii, v letech 2013 až 2016 zemřelo kvůli ebole více než 11.000 lidí převážně v Libérii, Sieře Leone a Guineji.

Ebola je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí, a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení.

Témata:  Kongo ebola

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy