Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec Klause mladšího? ODS ho chce vyhodit ze školského výboru

Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml.
Foto: Michal Kalášek / EuroZprávy.cz / INCORP images

Sněmovní klub ODS navrhl odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru, jemuž předsedá. Podle představ občanských demokratů by ho měl nahradit Karel Krejza. Návrh dnes projednala sněmovní volební komise, plénum by o něm mohlo hlasovat ve středu.

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Vlastní iniciativu ohledně Klause oznámili sociální demokraté. Chtějí, aby Sněmovna vyzvala výbor k volbě nového předsedy do dvou týdnů. Jde o postup podle sněmovního jednacího řádu.

Klaus mladší je nyní nezařazeným poslancem, vedení ODS ho vyloučilo ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Členové výboru ale kandidáta občanských demokratů Baxu novým předsedou začátkem dubna nezvolila. Ve finále tajné volby dostal šest z 21 hlasů.

Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i primátorem Plzně a krajským zastupitelem. Poukazovali na hromadění funkcí a zněly pochyby, zda by jejich vykonávání stíhal.

Sněmovna by mohla ve středu hlasovat také o návrhu hnutí SPD, které chce ze sněmovních orgánů odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z hnutí Tomia Okamury v polovině března.

Témata:  Václav Klaus ml. školství ODS

Související

Aktuálně se děje

13. února 2026 11:55

27. ledna 2026 11:51

Když hotovost nechtějí: Zákon mluví jasně, praxe kulhá

Spotřebitelé se v preferovaném způsobu platby neshodují a dělí se zejména na dva tábory. První z nich tvoří lidé, kteří si bez plateb kartou či jiným chytrým zařízením dnes již nedovedou představit jakékoliv nakupování. Druhý tábor naopak preferuje hotovost, protože fyzicky vidí obnos, který má v peněžence, a při každé platbě tak sleduje jeho úbytek. Jsou však místa, která nenabízejí preferovaný způsob placení – někteří prodejci nepřišli na chuť platbám kartou a nevlastní tak potřebný terminál, jiní zase nechtějí přijímat hotovost a v rámci zjednodušení práce personálu umožňují platby pouze kartou. Jsou však tato jednání v souladu se zákonem? Problematiku vysvětluje dTest.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy