Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trikolóra chce změnit systém sociálních služeb

Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml.
Foto: Michal Kalášek / EuroZprávy.cz / INCORP images

Péče o lidi, kteří potřebují pomoc, by se měla poskytovat v maximálním rozsahu v jejich domácnostech, prosazuje hnutí Trikolóra. Motivovat rodiny, aby byly ochotny službu vykonávat, chce tím, že hlavní pečující osobě z rodiny bude zajištěna dostatečná výše starobního důchodu.

Trikolóra by zároveň chtěla zavést alimentační povinnost rodinných příslušníků vůči příbuzným umístěným v domovech pro seniory a dalších zařízeních. Zástupci hnutí to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Stát a kraje podle Trikolóry ročně vydávají přes tři miliardy korun na výstavbu domovů pro seniory. Péče v nich je dražší než péče v domácnosti, jež je financována z příspěvku na péči. Pobytová zařízení jsou financována z důchodů klientů, příspěvku na péči a z dotace z veřejných rozpočtů, celkové výdaje na péči jsou měsíčně přes 40.000 korun na osobu, uvýdí hnutí.

Počet lidí v pobytových zařízeních každoročně roste. "Jednak je to způsobeno demograficky, jednak stylem, jak společnost žije," řekl předseda hnutí Václav Klaus mladší. Trikolóra tak chce více podporovat rodiny, aby se o příbuzné staraly v domácnosti. Zároveň chce ale zajistit dostatečné prostředky pro ošetřovatelky, aby se nestávaly případy jako údajné ponižování a nevhodné chování personálu ke klientům městského domova pro seniory Slunečnice v Ostravě, o kterém natočil několik reportáží server SeznamZprávy.

"Vždy budou nějaká sociální zařízení dlouhodobé péče, protože ne každý člověk, který potřebuje pomoc, má rodinné zázemí. Ke zlepšení atmosféry a kvality služeb je nezbytné zajistit důstojné mzdy pracovníkům v sociálních službách. Dnešní výše mzdy pracovníka v sociální péči je něco málo přes 20.000 korun," uvedl Václav Krása, garant programu pro resort práce a sociální věci a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Témata:  Trikolóra Václav Klaus ml. sociální služby

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy