Lidský hermafrodit v rodných listech. Německo uznalo třetí pohlaví

V Německu se nově do rodného listu bude zapisovat jedno z trojice pohlaví - mužské, ženské, či různé (divers). Příslušný návrh zákona z dílny koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), který počítá i se zápisem pohlaví "bez údajů", ve čtvrtek schválil Spolkový sněm a dnes i Spolková rada. Reagovaly tak na loňské rozhodnutí ústavního soudu.

Ilustrační fotografie
reklama

Dosud bylo ve spolkové republice možné pro zápis do rodného listu vybírat mezi mužským a ženským pohlavím, případně uvést "bez údajů". Ústavní soud ale v říjnu 2017 došel k tomu, že tato pravidla porušují osobnostní práva i protidiskriminační nařízení a dal zákonodárcům čas k nápravě do konce letošního roku. Podle soudců musí existovat možnost "pozitivního zápisu pohlaví" také pro lidi, jejichž tělo má mužské i ženské prvky. V Německu jich je asi kolem 160.000.

Úprava počítá s tím, že u novorozenců, kteří se nedají jasně přiřadit k ženskému, nebo mužskému pohlaví, bude možné zvolit "různé" pohlaví. Případnou změnu pohlaví v rodném listu ale ani nyní schválená novela příliš neusnadní. Bude totiž ve většině případů vázána na předložení lékařské zprávy a jen ve výjimečných případech bude stačit místopřísežné prohlášení dotyčného.

To kritizovala například organizace lesb a homosexuálů LSVD, podle které se pohlaví neodvozuje jen z tělesných znaků, ale je ovlivňováno také sociálními a psychickými faktory.

Témata: lidé | děti | Německo | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky