Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku bude příští týden více zapáchat plyn. Distributoři budou hledat úniky

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Pixabay

V Česku bude během příštího pracovního týdne více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit případné úniky na rozvodech nebo ze spotřebičů. Intenzitu zápachu zvýší všichni tři hlavní distributoři plynu od pondělí 19. do pátku 23. listopadu. Vyplývá to z informací společnosti GasNet, která je členem skupiny innogy, skupiny E.ON ČR a Pražské plynárenské.

Distributoři zvýší v dodávkách množství takzvaného odorantu na dvojnásobek. Zápach této látky má lidem pomoci odhalit i jinak těžko postřehnutelné úniky. Podezření na únik plynu by odběratelé měli hlásit na pohotovostní telefonní lince 1239, která funguje nepřetržitě. Dispečerovi je nutné nahlásit jméno, adresu, telefonní číslo a orientační body, podle kterých se pracovníci pohotovostní služby dostanou co nejrychleji na místo možného úniku.

Plynaři upozorňují, že zařízení, která jsou ve správě distributorů, končí plynovodní přípojkou před hlavním uzávěrem plynu. "Rozvody počínaje hlavním uzávěrem plynu, včetně plynových spotřebičů, je třeba také pravidelně kontrolovat. Za jejich provozuschopnost a bezpečnost však plně odpovídají jejich vlastníci a i zde doporučujeme z preventivních důvodů nechat tato zařízení zkontrolovat alespoň jednou ročně," uvedl jednatel společnosti GridServices ze skupiny innogy Pavel Káčer.

Distributoři provádějí takzvanou odorizaci dvakrát ročně. Potrubí se kontroluje vždy na jaře a na podzim, respektive na začátku a na konci topné sezony. "Dodávku plynu nebudeme jakkoli omezovat," dodala mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Témata:  zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy