Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znojemské historické vinobraní: Největší svátek vína začíná

Znojemské historické vinobraní
Znojemské historické vinobraní
Foto: EuroZprávy.cz

Ve Znojmě dnes začíná 36. ročník Znojemského historického vinobraní. Pořadatelé i letos přichystali třídenní program, který se bude odehrávat na 13 scénách. Dominantou vinobraní se opět stane velký průvod krále Jana Lucemburského s více než 500 účastníky v dobových kostýmech.

Historických scén bude šest, tři scény budou hudební, návštěvníci se mohou těšit i na vinařské scény. Oproti loňsku se rozšíří například program Víno všemi smysly, který se bude konat v pátek i sobotu. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Jedno z nich bude inspirované i vinaři z Burgundska. Víno se zde bude poznávat například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu.

Rozšířena bude i středověká krčma, organizátoři po jejím loňském úspěchu zvednou její kapacitu až na 150 lidí. Z pokrmů se lidé mohou těšit na různé druhy pečeného či rožněného masa, zelnou polévku, ovar, škvarkovou pomazánku či jitrnice se zelím. Krčma je propojená s uličkou chudiny, ve které se návštěvníci potkají s tuláky, pěvci, lehkými děvami či s katem.

Ústředním motivem vinobraní je páteční večerní a sobotní denní historický průvod, který čítá 500 účinkujících, z nichž 200 vybírá režisér na konkurzu přímo z obyvatel Znojma. I letos bude král s celou jeho družinou rozhazovat pamětní mince, motiv těch letošních je turistická novinka města - Hradební opevnění.

Pro děti pořadatelé připraví hradební příkop u Střelniční věže, kde se budou moct zapojit do dobrodružné soutěže Hrad dračího jezdce.

Třídenní program skončí v neděli, kdy je vstup zdarma. Znojemské vinobraní je největším svátkem vína v Česku. Loni podle organizátorů přišlo přes 81.000 návštěvníků.

Témata:  Znojmo vinobraní

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy