Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V noci na pátek budou přízemní mrazíky, mohou poškodit vegetaci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V noci na pátek budou v Česku četné přízemní mrazíky, které mohou poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci. Teplota u země by měla být pod nulou od půlnoci do pátečního rána. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zemědělci a zahrádkáři by proto měli podle meteorologů zeleninu jako například rajčata, okurky či dýně před mrazem zakrýt.

Upozornění platí pro všechny kraje. Meteorologové doporučují zakrýt zeleninu a nízké rostliny například světlou netkanou textilií.

O přízemním mrazu se mluví v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod nulu, zatímco dva metry nad povrchem zůstává nad nulou. "Protože k nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak jsou, až na výjimky, minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dvou metrů. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů," uvedli na svém webu meteorologové.

Témata:  počasí mráz

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 16:13

Británie následuje USA se sankcemi. Mají zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině

Spojené království ve čtvrtek oznámilo desítky nových sankcí, jejichž cílem je zabránit Rusku vést válku proti Ukrajině, včetně sankcí zaměřených na hlavní moskevskou burzu. A to den poté, co Washington oznámil podobná opatření.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy