Sociální dávky prošly změnou! Jsou problémové?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) odmítl, že by změnu ve vyplácení sociálních dávek doprovázely potíže. Drábek to řekl v nedělní Partii na Primě Family s tím, že zkazky o problémech jsou mediální kampaní.

Diskuse: 8

reklama

"Neoznačil bych za nefungování stav, kdy bylo za prvních 10 dní v novém systému vyplaceno 900 tisíc dávek za tři miliardy korun," uvedl Drábek s tím, že 50 tisíc z nich bylo dávek v hmotné nouzi.

Ministr odmítl i argument, že by se dávky zpožďovaly. "Všechny tyto dávky mají splatnost ke konci měsíce, to znamená 31. ledna. Pokud si někdo stěžuje, že mu peníze přišly nově místo o 20 dní dříve o pouhých 18 dní v předstihu, pak to podle mého není relevantní a konstruktivní," doplnil ministr.
 
I to, že část lidí musela pro dávku přímo na konkrétní úřad a dostanou ji vyplacenou v hotovosti, Drábek označil za běžný stav a dokonce výhodu. "Je to šance pro lidi i úřady, jak se k penězům dostat, pokud jsou potřeba. Dělo se to zcela běžně i v minulých měsících. Pokud vím, tak o takový způsob výplat požádalo v lednu Brno a další města mohou následovat. Nevidím na tom nic špatného," je přesvědčen.
 
Stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach ovšem kritikou nového systému vyplácení dávek nešetřil. "Jakékoliv změny v sociální sféře by se nikdy neměly odrazit na klientech takového systému, to se tady ale děje. Nový systém vyplácení dávek je chaotický, naprosto nefunguje a ti, kdo v něm pracují, mají zakázáno si stěžovat," podotkl Škromach.

Drábka pak vyzval k odchodu z ministerstva. "Pokud tomu nerozumíte, jděte od toho," řekl.
 
Ve výplatě sociálních dávek nastaly velké změny k 1. lednu letošního roku. Agenda nově přešla na Úřady práce, které tak nyní vyřizují a vyplácejí například dávky v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením či příspěvek na péči.

Loading...

Diskuze: Sociální dávky prošly změnou! Jsou problémové?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 8, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 8 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky