Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neplatiči zřejmě brzy zaplatí své dluhy z příspěvku na živobytí

Neplatiči zřejmě brzy zaplatí své dluhy z příspěvku na živobytí

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

O příspěvek na živobytí brzy možná přijdou neplatiči pokut nebo místních poplatků. Novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje dlužníkům příspěvek na živobytí odebrat, Poslanecká sněmovna v úterý projednala ve druhém čtení.

"V návrhu jsou uvedeny dvě změny, které se týkají pouze příspěvku na živobytí ze systému dávek v hmotné nouzi. Novela umožňuje uzavřít s dlužníkem dohodu o srážkách, což nebylo možné. V případě, že to dlužník dobrovolně neučiní, pak nastává druhá věc - výkon rozhodnutí a odebrání příspěvku na živobytí. S tím, že dlužníkovi zůstane existenční minimum," vysvětlila novelu předkladatelka, poslankyně za ODS Ivana Řápková. Zdůraznila, že cílem novely je, aby sociální dávky sloužily potřebným, nikoliv těm, kteří je zneužívají. "Ti, kteří se nedopouštějí přestupků a snaží se svou situaci řešit, těch se tato novela nedotkne," podotkla Řápková. Poslankyně Lenka Kohoutová z ODS, která návrh také předkládá, upřesnila: "Novela je o rovném přístupu všech občanů. To znamená, že jestliže někdo může být exekuovatelný, může být exekuovatelný i ten druhý. Ne, že se schová pod pláštík hmotné nouze." Novela zavádí změny, které se týkají výhradně příspěvku na živobytí. "Předkládaný návrh se netýká dávky související s bydlením nebo okamžité pomoci. Návrhem není dotčen ani příspěvek na péči," vysvětlila poslankyně.

Cílem návrhu je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře. Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

"Úprava se týká notorických neplatičů. Smyslem návrhu je vést lidi k odpovědnosti. Podle platné právní úpravy jsou ti, kteří pobírají příspěvky v hmotné nouzi, nepostižitelní," myslí si Řápková. Proti návrhu se již dříve postavila poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). "Faktické dopady návrhu přispějí k prohloubení problému," prohlásila.

Podobný názor zastávají i poslanci ČSSD. "To, co poslankyně předkládají, je o tom, naprosto cíleně sebrat lidem v hmotné nouzi i to minimum, co od státu získávají. Pokud by byla novela přijata, zvýšil by se vliv exekutorů a hrozilo by zvýšení kriminality v sociálně vyloučených oblastech," řekl již dříve poslanec Roman Sklenák (ČSSD), který navrhl sněmovně předlohu zamítnout již v květnu. Ta ho však nevyslyšela.

Sněmovna zkrátila lhůtu mezi druhým a třetím čtením na 48 hodin.

Témata:  neplatiči sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.