Nadstandard je pitomost, obul se Julínek do zdravotnické reformy

Úplná pitomost je mluvit v souvislosti s reformou zdravotnictví o nadstandardu, natož psát do zákona, že ho někdo bude určovat. V rozhovoru pro server iDnes.cz to uvedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), podle kterého by se měl stát při definicích držet jen určování standardu.

660

"Není žádný nadstandard. To je pitomé slovo, hloupost, kterou se nepodařilo vymýtit ze slovníku jak politiků, tak novinářů. A už se ani nevymýtí, to je jasné. Nadstandard je úplná pitomost," zmínil Julínek, podle kterého je věcně i legislativně špatně napsat do zákona, že někdo bude určovat, co je nadstandard.
 
"Ohrožuje to bohulibý princip připlácet si za zdravotní péči, ale zároveň mít jistotu, že až přijdete do konkrétní nemocnice, budete vědět, na co máte nárok a že se ho nějakým způsobem můžete domoci," vysvětlil svůj postoj bývalý ministr zdravotnictví.
 
Podle Julínka není potřeba nadstandard vytvářet a v tom je reforma současného ministra Leoše Hegera (TOP 09) špatně legislativně udělaná. "Něco nad standardem se nedá definovat. Stát musí definovat, co je standard, tedy nárok," uvedl exministr zdravotnictví a dokreslil svoji představu, která v praxi skončila u 30korunového poplatku u lékaře: "Stát má vytvořit legislativní prostředí, ve kterém pojišťovny začnou mít zájem o klienty a začnou ekonomicky myslet."
 
Tomáš Julínek působí jako externí poradce náměstka ministra zdravotnictví Vítězslava Vavrouška a radí i premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Podle Julínka jde o "drobné posudky za drobné peníze". Se současným ministrem Hegerem hovořil jen několikrát poté, co se ujal funkce.

Témata: zdravotnictví

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky