Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za roční půjčku 50.000 mohou lidé zaplatit až 100.000 Kč navíc, upozorňuje Člověk v tísni

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Za roční spotřebitelský úvěr 50.000 korun mohou lidé zaplatit až 100.000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů u 35 bank a nebankovních společností, kterou vypracovala společnost Člověk v tísni. ČTK ji má k dispozici. Člověk v tísni sestavuje svůj index odpovědného úvěrování od roku 2009.

U nejlevnější nabídky přeplatí lidé modelový úvěr o zhruba 1700 korun. Ceny většiny bank a nebankovních společností se pohybují mezi 3000 a 4000 korunami. Na opačné straně žebříčku jsou malé, ale extrémně drahé nebankovní společnosti, u nichž mohou lidé u padesátitisícového úvěru zaplatit až 100.000 korun navíc.

Vyšší náklady čekají na lidi, kteří se dostali do problémů se splácením, protože se letos zvýšil zákonný úrok z prodlení. Celkové náklady, které musí dlužník u modelové padesátitisícové půjčky hradit po třech nezaplacených splátkách, zesplatnění a doplacení dluhu až po půl roce, se u férovějších společností pohybuje zhruba mezi 8000 až 15.000 korunami, uvedl Člověk v tísni.

Organizace také upozorňuje, že vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci budou poskytovatelé půjček více zájemců odmítat, což by mohlo vytlačit žadatele od bank k nebankovnímu sektoru. "Nabádáme proto k pečlivému prozkoumání podmínek nebankovních společností, za kterých peníze půjčují, a doporučujeme velmi pozorně promyslet, jak vysoké měsíční splátky člověk unese," uvedl David Borges z Člověka v tísni.

Témata:  Člověk v tísni půjčky finance

Související

Aktuálně se děje

21. října 2024 9:05

Další změny v důchodech na obzoru: Jaké plány má ANO po případném volebním vítězství?

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslala vzkaz lidem, kterým se nepozdává chystaná penzijní reforma. Šéfka nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu naznačila, že její hnutí ji hodlá revidovat v případě, že se vrátí do Strakovy akademie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypotéka jen na jednoho z manželů: Jak to funguje a co je potřeba vědět

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.