Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za roční půjčku 50.000 mohou lidé zaplatit až 100.000 Kč navíc, upozorňuje Člověk v tísni

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Za roční spotřebitelský úvěr 50.000 korun mohou lidé zaplatit až 100.000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů u 35 bank a nebankovních společností, kterou vypracovala společnost Člověk v tísni. ČTK ji má k dispozici. Člověk v tísni sestavuje svůj index odpovědného úvěrování od roku 2009.

U nejlevnější nabídky přeplatí lidé modelový úvěr o zhruba 1700 korun. Ceny většiny bank a nebankovních společností se pohybují mezi 3000 a 4000 korunami. Na opačné straně žebříčku jsou malé, ale extrémně drahé nebankovní společnosti, u nichž mohou lidé u padesátitisícového úvěru zaplatit až 100.000 korun navíc.

Vyšší náklady čekají na lidi, kteří se dostali do problémů se splácením, protože se letos zvýšil zákonný úrok z prodlení. Celkové náklady, které musí dlužník u modelové padesátitisícové půjčky hradit po třech nezaplacených splátkách, zesplatnění a doplacení dluhu až po půl roce, se u férovějších společností pohybuje zhruba mezi 8000 až 15.000 korunami, uvedl Člověk v tísni.

Organizace také upozorňuje, že vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci budou poskytovatelé půjček více zájemců odmítat, což by mohlo vytlačit žadatele od bank k nebankovnímu sektoru. "Nabádáme proto k pečlivému prozkoumání podmínek nebankovních společností, za kterých peníze půjčují, a doporučujeme velmi pozorně promyslet, jak vysoké měsíční splátky člověk unese," uvedl David Borges z Člověka v tísni.

Témata:  Člověk v tísni půjčky finance

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Máte hypotéku za svobodna? Jak s ní naložit po svatbě?

Pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku ještě před svatbou dnes není ničím výjimečným. Co ale s hypotékou po vstupu do manželství? Současná mladá generace vstupuje do manželství výrazně později než jejich rodiče. Zatímco v roce 1990 byl podle údajů Českého statistického úřadu průměrný věk ženicha při jeho první svatbě 24 let a nevěsty 21,4 roku, v roce 2020 se věková hranice posunula na 32,6 a 30,4 let. První společné bydlení je často v nájmu nebo u rodičů, s plánováním budoucí rodiny ovšem řada partnerů uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti.