Za roční spotřebitelský úvěr 50.000 korun mohou lidé zaplatit až 100.000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů u 35 bank a nebankovních společností, kterou vypracovala společnost Člověk v tísni. ČTK ji má k dispozici. Člověk v tísni sestavuje svůj index odpovědného úvěrování od roku 2009.
U nejlevnější nabídky přeplatí lidé modelový úvěr o zhruba 1700 korun. Ceny většiny bank a nebankovních společností se pohybují mezi 3000 a 4000 korunami. Na opačné straně žebříčku jsou malé, ale extrémně drahé nebankovní společnosti, u nichž mohou lidé u padesátitisícového úvěru zaplatit až 100.000 korun navíc.
Vyšší náklady čekají na lidi, kteří se dostali do problémů se splácením, protože se letos zvýšil zákonný úrok z prodlení. Celkové náklady, které musí dlužník u modelové padesátitisícové půjčky hradit po třech nezaplacených splátkách, zesplatnění a doplacení dluhu až po půl roce, se u férovějších společností pohybuje zhruba mezi 8000 až 15.000 korunami, uvedl Člověk v tísni.
Organizace také upozorňuje, že vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci budou poskytovatelé půjček více zájemců odmítat, což by mohlo vytlačit žadatele od bank k nebankovnímu sektoru. "Nabádáme proto k pečlivému prozkoumání podmínek nebankovních společností, za kterých peníze půjčují, a doporučujeme velmi pozorně promyslet, jak vysoké měsíční splátky člověk unese," uvedl David Borges z Člověka v tísni.
Témata: Člověk v tísni, půjčky, finance
Související
27. února 2015 14:50