Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příznivé období pro koupi bytu s výhodnou hypotékou se krátí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká národní banka již od října rozšíří pravidla pro poskytování nových úvěrů na bydlení o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéku by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního příjmu, zároveň má pravidelná splátka činit maximálně 45 % jeho měsíčního čistého příjmu.

K omezením trhu vedl ČNB rychlý růst cen nemovitostí, který byl loni v tuzemsku nejvyšší v EU, a současně i velké zvýšení objemu poskytovaných úvěrů na bydlení. V průběhu posledních dvou let se jedná již o několikáté zpřísnění. Naposledy v dubnu 2017 ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 % hodnoty nemovitosti a omezit i úvěry nad 80 %. Aktuální opatření se dotkne zhruba třetiny žadatelů o hypotéku a omezí přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům a mladým rodinám, kteří budou odkázáni bydlet déle, ne-li po celý život, v nájmu.

„Návrh opatření ČNB představuje další omezení již tak napjatého trhu. Množství nových bytů ve větších městech (především v Praze) se neustále snižuje, a tím rostou i jejich ceny. Snažíme se proto našim klientům vyjít vstříc a požadujeme zálohu na byt pouze ve výši 10 % hodnoty nemovitosti. Klient, který se rozhodne pro koupi bytu v našem projektu na samém začátku, tak má téměř dva roky na zajištění jeho financování,“ komentuje Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development.

Veškerá omezení hypoték ze strany České národní banky mají podobu doporučení, nicméně banky se jimi zpravidla řídí. ČNB se navíc snaží prosadit novelu zákona, která by doporučení přeměnila v povinnost. Do října lze tedy očekávat, že o hypoteční úvěry bude velmi intenzivní zájem.

Témata:  hypotéky byty bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy