Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uvažujete o půjčce? Pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější

Uvažujete o půjčce? Pomůžeme vám vybrat tu nejvýhodnější

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Půjčkou si můžeme pomoci rychleji splnit svůj sen. Pokud si ji ale nevybereme zodpovědně, může se proměnit i v noční můru. Stačí si špatně zvolit, od koho si peníze půjčíme a nakonec se ani nebudeme stačit divit, kolik peněz navíc vlastně přeplatíme.

Lidé si v současnosti půjčují na ledacos. Nejčastěji například na opravu auta, rekonstrukci bydlení, dovolenou, nový počítač nebo na vánoční dárky pro své blízké. Stejnou pozornost jako tomu, co pěkného si pořídíme, je ale třeba také věnovat samotnému výběru půjčky. V budoucnu totiž bude třeba půjčené peníze splatit i s úroky.

V nabídce jsou přitom jednak produkty nejrůznějších bank, které obecně nabízí výhodnější podmínky. Banka si však nejprve pořádně prověří vaše příjmy a celý proces je také náročnější například co do počtu potřebných dokladů. Část lidí se proto orientuje na nabídku v nebankovním sektoru, kde si mohou často půjčit i ti, kteří by u banky nepochodili. Výhodou půjček v tomto sektoru je tedy jejich snadná dostupnost. Na druhou stranu mívají obecně vyšší úrokové sazby. I tady ovšem lze najít půjčky, které lze s klidem označit za výhodné. A na co se tedy soustředit?

"Zjistěte si u takovéto půjčky její cenu. Ta se určuje pomocí tzv. RPSN (Roční procentní sazba nákladů). Dále si dejte pozor na různé triky těchto společností. Jsou totiž vynalézaví," radí Petr Syrový z Finančního rádce. Když si bereme půjčku, měli bychom si také brát jen takovou, která neohrozí náš rozpočet. Tedy takovou, která má nízkou splátku.

"Dále bychom měli zohlednit i další podmínky půjčky. Sem patří další povinnosti, které nám poskytovatel nabídne. Například povinnost mít u něj účet, povinnost pojištění, které nepotřebujeme a podobně," dodal odborník Finančního rádce. Pro nejsnadnější srovnání nabídek jednotlivých bank a dalších poskytovatelů půjček můžete využít například kalkulačky půjček Finančního rádce Tn.cz.

Na co si půjčit a co raději oželet

Než si však začneme vybírat, od koho si půjčíme, doporučují odborníci Finančního rádce skutečně zvážit, jestli pořízení nové věci za zadlužení opravdu stojí. "Máte jistotu, že si díky půjčce v budoucnu snižujete svojí životní úroveň. V budoucnu tak budete mít méně peněz, budete chudší. Je zde samozřejmě riziko dluhové pasti. Může se stát, že půjček budete mít více, než jste schopni unést. Buď proto, že si na svá bedra naložíte ještě další úvěry nebo proto, že se vaše finanční situace zhorší," přiblížil Syrový s tím, že na některé věci je proto lepší si raději vůbec nepůjčovat.

"Určitě bychom si neměli půjčovat na spotřební zboží jako je elektronika, dovolená, dárky na vánoce, luxusnější auto a podobně. Touto půjčkou si zajišťujeme, že se máme dobře dnes, ale na úkor budoucnosti," vysvětlil.

Půjčka však v některých případech skutečně může mít smysl. Především pak jde o věci, které mají trvalejší hodnotu a které pro nás prakticky představují investice. Výhodné tak je uvažovat o vylepšení bydlení, které vede k úsporám například na energiích. Stejně tak má půjčka smysl, pokud potřebuje překlenout krátkou dobu, kdy se peněz nedostává. Příkladem může být třeba situace, kdy potřebujeme rekonstruovat v září, ale některé peníze nám přijdou až v prosinci. Půjčka jen na pár měsíců totiž není drahá. Rovněž je zcela v pořádku vzít si půjčku v případě, že se nám rozbije pračka nebo lednička a zrovna nemáme dost peněz na novou.

Témata:  půjčky banky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?