Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi a půjčky. Co je hlavním kritériem při výběru?

Češi a půjčky. Co je hlavním kritériem při výběru?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Kolik zaplatíme na úrocích a jaká bude výše jednotlivých splátek, právě to občany v České republice ovlivňuje při výběru konkrétní půjčky nejvíce. S odvoláním na svůj výzkum veřejného mínění to v pondělí uvedla společnost Home Credit.

Celkovou výši úroků k zaplacení označilo za nejdůležitější faktor při výběru půjčky téměř 20 procent dotazovaných. Loni na stejný dotaz odpovídalo shodně jako nyní pouze 12 procent respondentů. Na druhé místo se tak propadl údaj o výši jednotlivých měsíčních splátek, který v průzkumu obdržel 16 procent.

„Člověk by při posuzování výhodnosti půjčky rozhodně neměl brát zřetel jen na výši úroku, ale i na všechny další poplatky, které si společnosti mnohdy účtují. Ty totiž ve výsledku mohou vyjít dráž než samotné úroky,“ říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Kritérium, které umožňuje všechny další náklady na půjčku shrnout, tedy roční sazba nákladů (RPSN), je mezi lidmi zmiňováno jen velmi zřídka. Za nejdůležitější ho letos považuje sedm procent dotazovaných, což je ještě o procento méně než vloni. Podle zákona přitom musí RPSN být uváděno jako součást veškerých reklam, nabídek i předsmluvních formulářů. Přesto RPSN při dotazování alespoň zmínilo jen 10 procent dotazovaných. Kozub dále dodává, že pro mnoho lidí je pochopení RPSN obtížnějším, než pochopení jiných údajů a proto při výběru úvěru raději sledují například zmiňovanou výši splátek, která je pro ně jasně srozumitelná.

Oproti RPSN se lidé stále častěji rozhodují podle nefinančních kriterií. Jako nejdůležitější z této skupiny se podle odpovědí respondentů ukazuje být dostupnost úvěru. Tu považuje za nejzávažnější faktor při výběru úvěru 13 procent lidí. Lidé od půjčky očekávají nejen dobré finanční podmínky, ale také rychlé vyřízení a minimální administrativu.

„Loni lidé z nefinančních kritérií nejčastěji uváděli dobrou pověst věřitele. Letos na tuto zásadní kategorii trochu zapomněli,“ vysvětluje Kozub a dodává, že právě bezpečnost a důvěryhodnost finanční instituce by měla hrát při výběru půjčky zásadní roli.

Témata:  půjčky

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.