Pojišťovny vybraly loni na pojistném 147 miliard Kč

Český pojistný trh v roce 2021 rychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 147 miliard Kč, což je meziročně o 4,4 procenta více. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,6 procenta. K růstu přispívá životní i neživotní pojištění, nicméně posilování neživotního pojištění je aktuálně intenzivnější, dodala asociace.

CZK
reklama

Pojistné v životním pojištění meziročně stouplo o 1,5 procenta na 48,24 miliardy Kč, tedy o 691 milionů Kč více než před rokem. Tehdy ale posilovalo o výraznějších 3,1 procenta. V neživotním pojištění vybraly pojišťovny 98,8 miliardy, o 5,8 procenta více než předloni. To překonává 3,9procentní růst v roce 2020.

V dominantní skupině běžně placených smluv životního pojištění, které představují více než 90 procent počtu smluv životního pojištění, se dynamika růstu snížila z předloňských 3,7 procenta na 1,7 procenta. Objem jednorázově placeného pojistného aktuálně meziročně klesá, konkrétně o 8,8 procenta, nicméně jeho vývoj kolísá a na celkový výsledek má okrajový dopad. Dále ubývá smluv životního pojištění. Meziročně jich je o 2,4 procenta méně, což odpovídá poklesu o 119.000. Aktivních smluv ke konci roku 2021 zůstalo 4,917 milionu, uvedla asociace.

V hlavních skupinách neživotního pojištění se vývoj odlišuje. Dominantní je nadále pojištění vozidel, které má na neživotním pojištění nadpoloviční podíl. V pojištění odpovědnosti z provozu vozidla dosáhlo předepsané pojistné hodnoty 28,2 miliardy Kč, což je o pět procent více než v roce 2020. Dynamika růstu se ale o snížila. V havarijním pojištění vozidel se opět potvrdil vyrovnaný vývoj, dynamika zůstala na stejné hodnotě minulého roku i čtvrtletí, tedy 6,7 procenta, a předepsané pojistné činilo 25,6 miliardy Kč.Trend částečně podpořilo stále se navyšující portfolio pojištěných vozidel, jejichž počet stoupl o 2,3 procenta, což mírně překonalo nárůst zaznamenaný o rok dříve.

V podnikatelském pojištění vzrostlo předepsané pojistné o 3,4 procenta na 21,9 miliardy Kč. V roce 2020 posilovalo o 4,7 procenta. Počet smluv se meziročně výrazně nezměnil. Mírně jich přibylo, konkrétně o 1,4 procenta.

Retailovému majetkovému a odpovědnostnímu pojištění se podobně jako předloni dařilo. Předepsané pojistné se meziročně navýšilo o téměř 1,14 miliardy Kč na 14,13 miliardy Kč. Aktuální meziroční růst o 8,8 procenta tak řekonal předloňské zvýšení o 5,5 procenta.

V ostatních odvětvích a skupinách rizik mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti občanů i firem nastal v roce 2020 následkem pandemie významný meziroční propad. V tomto segmentu pokrývajícím také léčebné výlohy a další rizika cestovního pojištění, pojištění cizinců apod., propadlo předloni pojistné souhrnně o 12 procent. V roce 2021 přišla částečná korekce, kterou vyjádřil loňský 7,7procentní růst.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky