Zlomenina v Alpách vás může přijít na statisíce

Zatímco v Česku lyžařská sezóna teprve začíná, nedočkaví sjezdaři míří už několik týdnů okusit první sníh do zahraničí. Řada z nich přitom žije v domnění, že uzavírat cestovní pojištění pro pobyty v rámci EU nemá význam, protože dnes už u sebe všichni nosíme Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ale bohužel – úraz jen kousek za českými hranicemi se stále může značně prodražit.

Ilustrační fotografie
reklama

O tom, že kartička zdaleka vše nekryje, ví své například 31letý klient Allianz, který loni v Rakousku vinou uvolněného vázání na snowboardu špatně doskočil a upadl. Při pádu si zlomil žebra a propíchl plíci, a tak následoval okamžitý transport do nemocnice. Nad rámec evropského průkazu mu zde vznikly dodatečné výdaje za zásah horské služby, letecký transport a repatriaci do Česka ve výši 167 tisíc korun.

„Kartička české zdravotní pojišťovny nám sice zajistí právo na ošetření za stejných podmínek, jaké mají místní občané, ceny jednotlivých zdravotnických úkonů v zahraničí ale můžou být pro Čechy velice nepříjemným překvapením,“ podotýká Jaroslava Kratochvílová, produktová specialistka Allianz pojišťovny. Nejvyšší náklady vznikají za transport helikoptérou nebo přepravu do České republiky, které veřejné zdravotní pojištění nekryje.

Ošklivý zážitek si z Rakouska přivezl i 14letý chlapec, kterého srazil nepozorný lyžař. Z helikoptéry ho převezli rovnou na operaci zlomené nohy. Bez pojištění by účet pro jeho rodiče činil 202 tisíc korun. Oba zmiňovaní klienti měli navíc štěstí v neštěstí – v případě lehčích úrazů se stává, že lidé zapomenou kontaktovat asistenční službu své pojišťovny a skončí v některém ze soukromých zdravotnických zařízení poblíž sjezdovky. Ta veřejné pojištění vůbec neakceptují a jejich účty se šplhají do astronomických částek.

„Pro všechny úrazy v zahraničí platí, že čím dříve kontaktujete asistenční službu vaší pojišťovny, tím lépe. Doporučí vám nejbližší smluvní zdravotnické zařízení, které odvádí kvalitní služby, a v případě potřeby vás do něj samozřejmě i dopraví,“ radí Jaroslava Kratochvílová. Základem pro všechny cesty na vrcholky zahraničních hor by proto mělo být pojištění léčebných výloh spojené s asistencí. Abyste zajistili, že vyplacení pojistného plnění proběhne hladce i u lehčích poranění, dodržte několik následujících kroků.

Pokud vám to zdraví dovolí, jakoukoli nehodu, která se vám stane v zahraničí, se pokuste co nejlépe zdokumentovat. Následky události vyfoťte a snažte se získat kontaktní údaje na svědky, v ideálním případě i jejich písemné stanovisko. Lyžařskou nehodu ohlaste přímo ze sjezdovky místní policii nebo horské službě a požadujte o tomto hlášení písemné potvrzení. Záznam o průběhu nehody od Vás bude chtít policie podepsat. Jestliže některým pasážím nerozumíte, připište k textu poznámku, klidně v češtině: „Textu nerozumím, podepisuji s výhradou,“ případně doplňte i váš popis situace. Kopii hlášení, včetně veškeré zdravotní dokumentace od zahraničních lékařů, odevzdejte po příjezdu domů asistenční službě vaší pojišťovny.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky