Přívaly sněhu v Alpách přerušily dodávky ropy do Německa. Ropovod částečně zásobuje také ČR

Přívaly sněhu v rakouských Alpách přerušily dodávky ropy do jižního Německa. Páteřní Transalpinský ropovod (TAL) z italského přístavu Terstu do německého Karlsruhe je dočasně vyřazen z provozu, uvedla dnes s odvoláním na bavorské ministerstvo hospodářství agentura DPA. TAL částečně zásobuje ropou také Českou republiku.

Ilustrační fotografie

"V důsledku silných sněhových srážek je přerušeno zásobování elektrickým proudem na čerpací stanici v Grubenu," uvedlo ministerstvo. Informoval o tom deník Bild.

Kdy ropa potrubím znovu poteče, není jasné. "Návrat k normálním provozním podmínkám závisí na plném obnovení zásobování proudem," řekl Alessio Lilli, ředitel společnosti spravující ropovod TAL. "Dokdy tomu tak bude, není momentálně známo."

Ropovod podle společnosti TAL zásobuje Rakousko ropou z 90 procent, Česko z 50 procent a Německo ze 40 procent. Jihoněmecké Bavorsko a Bádensko-Württembersko jsou na něm závislé zcela. Vlastníkem ropovodu jsou velké energetické společnosti jako Shell, Exxon Mobil či OMV, pětiprocentní podíl zde drží i český operátor ropovodů Mero ČR.

Na jižní straně hlavního hřebene Alp v uplynulém týdnu velice silně sněžilo, podle rakouské meteorologické služby napadlo během jednoho týdne více sněhu než je běžné za celou zimu. Sněhová nadílka silně poničila elektrické vedení a tisíce domácností se dočasně musely obejít bez proudu. Škody úřady dosud plně nevyčíslily.

"Podle současných informací není zásobování Bavorska ropou ohroženo," uvedlo zemské ministerstvo hospodářství. "Rafinérie dosud nemusely zastavit zpracování ropy."

TAL měří 753 kilometrů. Ze svého výchozího bodu na pobřeží Jaderského moře vede na sever přes Rakousko do bavorského Ingolstadtu, odkud pokračuje na západ do Karlsruhe. V Ingolstadtu se na něj napojuje ropovod IKL, který od roku 1996 dopravuje ropu do Česka a tvoří tak alternativu pro dodávky z východu ropovodem Družba. Česko jím odebírá primárně nízkosirnou neruskou ropu pro rafinerii v Kralupech nad Vltavou.

Témata: Alpy | sníh | ropa | Německo | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky