Jak nejlépe platit na vánočních trzích v zahraničí nebo na lyžích v Alpách?

Chystáte se na lyže do Alp či na vánoční trhy do Německa a nechcete zbytečně vyhazovat peníze? Přinášíme několik tipů, které vám na zimních výletech a dovolených  ušetří rodinné finance a nenechají vás daleko od domova ve štychu.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Hotovost nebo karta?

Základní otázkou při cestě do zahraničí je, zda se vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou.  Pro výlet na lyže do rakouských a italských Alp nebo na vánoční trhy do Norimberka či Drážďan i jinam do zahraničí je odpověď  jednoduchá – obojím. „Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu,“ radí Hana Drápalová ze Sberbank. Hotovost je vždy potřeba a často  se vám  může hodit již brzy po překročení hranic. Ne všude lze totiž použít k platbě kartu. Ale na místech, kde karty berou, je jí výhodné platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky a daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Hotovost si tak šetříte pro případ, že někde karty brát nebudou.

Zda za výběr z bankomatu zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách vaší  banky. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi.        

Vyplatí se mít kartu Visa i Mastercard 

A co samotná karta? Je jedno, která z karetních společností ji vydala? Často ano, protože dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací – Visa i Mastercard,“ radí Drápalová, Sberbank. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky.

Bezpečnost na prvním místě

Při nakládání s penězi se vždy vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Na cestách dvojnásob. Vhodné je nemít všechnu hotovost a zároveň i karty na jednom místě. Pak totiž ztráta či zcizení jednoho zavazadla nebo jedné peněženky může znamenat velké problémy. Pokud jedete v páru, mějte tedy každý svou peněženku a karty i hotovost rozdělenou na dvě části. Když cestujete sami, mějte peníze na dvou místech tak, aby nebyly jednoduše zcizitelné naráz.

Loading...

Diskuze: Jak nejlépe platit na vánočních trzích v zahraničí nebo na lyžích v Alpách?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky