Kdy vystavit fakturu jako neplátce DPH

PR článek - Pokud s podnikáním začínáte, je normální, že v pravidlech fakturace zatím tápete. V tomto článku vám poradíme, v jaké chvíli vystavit fakturu, když jste neplátce DPH.

Kdy vystavit fakturu jako neplátce DPH?
reklama

V tomto případě vám zákon neukládá žádnou lhůtu, do kdy musíte fakturu vystavit. Je to tedy na vás.

Doporučujeme, abyste fakturování zbytečně neodkládali a vystavovali doklady bezprostředně po prodeji či poskytnutí služeb. Myslete na to, že každá faktura má lhůtu splatnosti. To je doba, ve které má váš odběratel zaplatit. Splatnost bývá typicky 14 až 30 dní. Velké řetězce mohou po svých dodavatelích požadovat i výrazně delší splatnost, třeba až 60denní.

Splatnost si nastavte spíše kratší, obvyklá je 14denní lhůta. Málokdy váš odběratel zaplatí hned po obdržení faktury. Někteří odběratelé si záměrně počkají a zaplatí až před koncem splatnosti, tak s touto možností počítejte.

Příklad se splatností faktury

Kamil začíná podnikat jako fotograf. Advokátní kancelář si u něj objednala fotky zaměstnanců na webové stránky. Kamil je vyfotil 1. listopadu, fotky obratem zpracoval a odevzdal 7. listopadu. Současně také vystavil fakturu s 14denní lhůtou splatnosti (do 21. listopadu). Advokátní kancelář mu poslala peníze včas, 21. listopadu je měl Kamil na účtu.

Fakturování nepatří mezi oblíbené činnosti podnikatelů. Kdyby Kamil vystavení faktury odložil a dostal by se k němu až o 14 dní později, obdrží peníze klidně až 5. prosince. tedy skoro měsíc od dokončení.

Vystavování faktur tedy zbytečně neodkládejte, nebo své peníze uvidíte až za dlouho. Navíc myslete na to, že občas lhůtu splatnosti překročí a zaplatí až se zpožděním po vašich upomínkách.

Řešením je vystavit fakturu předem

Abyste se této situaci vyhnuli, můžete předem vyfakturovat celou zakázku nebo alespoň její část. V tomto případě vystavíte zálohovou fakturu.

Jakmile máte zálohu na účtu, pustíte se do realizace zakázky. Když práci dokončíte, vystavíte vyúčtovací fakturu. V ní od celkové ceny odečtete přijatou zálohu a žádáte pouze doplatek.

S fakturačním programem je vystavování faktur snadné

Teď už víte, kdy fakturu vystavit. Ale co přesně na ní má být, respektive jak vystavit fakturu správně? Nejjednodušší je, když faktury vystavujete ve fakturačním programu, například v iDokladu.

Jen vyplníte předpřipravené kolonky a získáte doklad se všemi náležitostmi. iDoklad za vás pohlídá i důležité detaily jako číslování dokladů. Fakturám totiž udělujete pořadová čísla a musí vám sedět číselná řada.

Online fakturaci v iDokladu máte na prvních 60 dní zdarma. Fakturovat můžete jak z počítače, tak z mobilu. Všechny své doklady máte na jednom místě a navíc můžete iDoklad propojit se svojí bankou a automaticky se vám spárují úhrady s doklady.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky