Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci mají vážný problém. Ve společnosti se o něm nemluví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stáří s sebou kromě pozitiv přináší i řadu negativ. Jedním z nich jsou penze a jejich výše, ani peníze ale nejsou cennější než zdraví. A právě to je u seniorů podlomeno více, než se zdá. Ukazuje se totiž, téměř polovina starších lidí je zdravotně postižených.

Upozornil na to portál pro seniory i60, který uvedl, že nejde pouze o konkrétní nemoci, ale také různá zdravotní omezení či dokonce částečnou či úplnou invaliditu. 

Největší problém nastává po zdravotní stránce u seniorů nad 75 let. Téměř polovina z nich se totiž nachází mezi zdravotně postiženými. Tři čtvrtiny zdravotně postižených jsou starší 55 let a lidé přes 75 let tvoří třetinu ze všech zdravotně postižených.

Podle serveru mírně převažují ženy, což je dáno i jejich větším zastoupením ve starších věkových skupinách. Mužů seniorů je zkrátka méně a umírají dříve. Nikdo si přitom dodnes není jistý proč, člověk je přitom na celé Zemi jediný, u nějž se věk dožití u obou pohlaví liší.

I přesto si ale řada důchodců na nic nestěžuje. Podle serveru jim schází například finance, lepší dopravní dostupnost lékaře či bezbariérové prostory, paradoxně je to ale menšinový názor.

Nejčastější reakce byla překvapivě taková, že jim i přes různá zdravotní omezení nic zásadnějšího nechybí. 

Témata:  důchodci

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy