Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střídání teplot nahrává virům a bakteriím. Jak s námi mává počasí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dramatické změny počasí a výkyvy teplot v letošním roce ovlivňují fungování našeho těla. Počasí působí na náš organismus různě, může vyvolávat změny krevního tlaku, bolest kloubů, migrény či zhoršovat stav pokožky. Náhlé střídání tepla a zimy též oslabuje náš imunitní systém a nahrává tak virům a bakteriím. Co můžeme udělat pro to, abychom neonemocněli?

Rok 2018 se dle předpovědí meteorologů ponese v duchu velkých výkyvů. Tomu ostatně dal za pravdu i dosavadní vývoj: teplý leden i únor, březen jako na houpačce, kdy se z týdne na týden teploty mnohde propadly i o dvacet stupňů, aby záhy zase vzrostly. V dubnu se zase zdálo, že jsme skočili rovnou do léta. Květen je zase poznamenán zvýšeným výskytem bouřek. Mimořádně suché a teplé počasí potrápilo zejména alergiky, ovšem i ti ostatní by se měli mít na pozoru. Počasí má totiž na naše zdraví větší vliv, než si možná myslíme. Vlivu počasí a klimatu na lidský organismus se dokonce věnuje samostatný vědní obor jménem biometeorologie.

Bolesti kloubů, migréna, nízký tlak – za to vše může i počasí

V jakých ohledech tedy počasí naše tělo ovlivňuje? Kupříkladu změny atmosférického tlaku před bouřkou či při příchodu dešťové fronty snižují náš krevní tlak, což má za následek únavu, malátnost a případně i mdloby. Studie čínských vědců publikovaná v odborném časopise European Heart Journal zase ukázala, že při chladném počasí krevní tlak stoupá, a to kvůli zúžení cév působením chladu. To může mít za následek srdeční infarkt. „Nízké teploty a měnící se atmosférický tlak mohou kromě změn v tlaku krve vyvolávat i bolesti kloubů a hlavy. Chladné počasí rovněž působí na stav naší pokožky, která snáze vysychá, a také nehtů a vlasů. V létě pak suchý teplý vzduch vysušuje sliznice v nose, jež jsou pak náchylnější k průniku patogenů,“ vyjmenovává další vlivy počasí na naše tělo lékař Bohumil Ždichynec. Náhlé změny a výkyvy teplot rovněž celkově oslabují náš imunitní systém. Abychom tedy neulehli s nemocí pokaždé, kdy sluníčko náhle vystřídá chlad a déšť, je důležité dlouhodobě podporovat právě naši imunitu.

Strava je základem naší obranyschopnosti

Silný imunitní systém vyžaduje dlouhodobý, vyvážený a pestrý stravovací režim. Důležitý je adekvátní příjem proteinů, které najdeme například ve vejcích, luštěninách či různých ořeších a semenech. Dále také vitamíny A, E, a C, jež získáme z různých druhů ovoce a zeleniny, rostlinných olejů nebo ořechů. Imunitu podporuje též zinek, selen, kyselina listová či komplex vitamínů B6.

Na obranyschopnosti organismu se rovněž výrazně podílí náš trávicí systém. V něm hraje hlavní roli střevní mikroflóra, kterou můžeme posílit konzumací potravin bohatých na takzvaná probiotika. Mezi největší přírodní zdroje těchto přátelských střevních bakterií patří kupříkladu jogurty, kefír či kysané zelí. Funkci trávicího systému podporuje i dostatečný příjem vlákniny – denně byste jí měli svému tělu dodat 25 až 30 gramů, což odpovídá asi 600 gramům ovoce a zeleniny. Imunitní systém můžeme rovněž podpořit užíváním doplňků stravy, jako například Immun44, který obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů sloužících k zásobování imunitního systému, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity.

Imunitu posílíte umírněným pohybem

Zvláště v letních měsících je snadné imunitní systém posilovat i díky dostatku pohybu v přírodě. Pravidelná tepová frekvence posiluje naše srdce, čímž zvyšuje i celkovou obranyschopnost organismu. Při pohybu se tělo též lépe okysličí a zlepší se cirkulace krve, takže se bílé krvinky – vojáci imunitního systému – snáze dostanou na potřebné místo. Při pohybu se dále uvolňují hormony jako serotonin a dopamin, které podporují dobrou náladu a zároveň odbourávají stres, jenž naši imunitu oslabuje. Pozor však na intenzitu pohybu – i tady totiž platí pravidlo vyhýbání se extrémům. „Pro posílení obranyschopnosti je nejvhodnější pravidelná a umírněná fyzická aktivita, zatímco nárazový náročný trénink i dle řady studií našemu tělu nijak neprospívá, spíš naopak,“ upozorňuje Ždichynec. Mezi vhodné aktivity patří například chůze či nordic walking, aerobik, plavání nebo běh.

Pohybovou aktivitu je však nutné přizpůsobit aktuálním tepelným podmínkám. I sport by totiž měl reflektovat rychlé střídání počasí v letošním roce. Při vysokých teplotách byste se měli vyhýbat vytrvalostním běhům či dlouhým a náročným trasám na kole, které vedou k přehřátí organismu. Naopak v chladnějším počasí dobře prohřejí tělo a aktivují imunitní systém.

Témata:  lidé nemoc zdraví počasí ženy

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy